Банковата комисия на Ню Йоркската законодателна власт гласува в сряда, да прокара законопроект, който ще създаде работна група за цифрови-валути.
Работната група ще проучи потенциалните ефекти от въвеждането на криптовалутите на финансовите пазари в щата Ню Йорк.
Ако бъде приет, законопроектът ще установи група, състояща се от деветима души, които ще бъдат призовани да представят доклад до губернатора, временния президент на сената и председателя на събранието до декември 2019 г. При изготвянето на доклада задачата може да се консултира с всяка организация, държавно образование или лице.
Според законодателството докладът ще проучи влиянието на регулациите върху развитието на цифровите валути и блоковите индустрии в държавата, използването на ефекта на крипто върху местните данъчни постъпления и прозрачността на пазара на цифровите валути.
Освен това от работната група ще се изисква да осигури броя на цифровите валути и обменни операции в Нюйоркската държава, информация за големите инвеститори в тази област и консумацията на енергия, необходима за операциите по добиване на монети.
Работната група ще осигури и „преглед на законите и подзаконовите актове относно дигиталната валута, използвани от други държави, федералното правителство, чужди държави и чуждестранни политически и икономически съюзи за регулиране на пазара“.
Миналата седмица, щатски и канадски държавни и провинциални регулатори на ценни книжа откриха проучване за потенциално измамни крипто инвестиционни програми. Северноамериканската асоциация на администраторите на ценни книжа (NASAA) заяви, че проучването се фокусира върху подозрителни първоначални предложения за монети (ICO). Регулатори от над 40 юрисдикции са инициирали до 70 разследвания. По-рано тази година NASAA предупреди инвеститорите за рисковете, свързани с крипто и ICO.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.