След като отпразнува своята 20-та годишнина през януари, безплатната интернет енциклопедия Wikipedia продължава да прави история, като продава първия си незаменим токен (NFT) чрез аукционния гигант Christie's.
На 15-ти декември Christie’s завърши търг на два обекта, свързани с Wikipedia, директно от съоснователя на Wikipedia Джими Уелс.
Озаглавена The Birth of Wikipedia, онлайн продажбата включваше два лота, NFT от първата редакция на Wikipedia, която беше продадена за $750,000 и Strawberry iMac, използван от Уелс за създаване на Wikipedia, продаден за $187,500.
Лотът NFT включва първото съобщение, публикувано в Wikipedia от съоснователя на сайта през 2001 г., отбелязвайки уникален момент в историята на интернет: Уелс написа думите „Здравей, свят!“ след стартирането на сайта на 15-ти януари 2001 г.
NFT запазва оформлението на началната страница на Wikipedia през 2001 г., въз основа на най-ранния оцелял изходен код. NFT също има функция, която позволява на собственика да редактира страницата, която може да бъде нулирана с таймер, за да се върне към първоначалното си състояние.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NFT пазарът Rarible прави интеграция на Tezos
Старши специалистът на Christie’s Питър Кларнет каза, че резултатът от търга „подчертава нарастващия интерес към историята на интернет сред колекционерите„. Според аукционната къща Wikipedia ще използва част от приходите от продажбата, за да подкрепи пилотния проект на алтернативната социална мрежа на Уелс WT.Social.
Една от най-големите аукционни къщи в света, Christie’s се премести в NFT индустрията в началото на 2021 г., като обяви търга на първото си „чисто дигитално произведение на изкуството“ от дигиталния художник Beeple през февруари. NFT произведението на Beeple „Everydays: The First 5000 Days“ беше продадено за повече от $69 милиона през март, което се очертава като един от най-скъпите NFT в света.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.