Доклад, публикуван в четвъртък (1-ви юли) от Банката за международни разплащания (BIS), има интересни констатации относно характеристиките на инвеститорите в криптовалути.
BIS е създадена през 1930 г. и е със седалище в Базел, Швейцария. Целите ѝ са „да обслужва централните банки в стремежа им към парична и финансова стабилност, да насърчава международното сътрудничество в тези области и да действа като банка за централните банки“.
Докладът на BIS, който е озаглавен „Недоверие или спекулация? Социално-икономическите двигатели на американските криптовалутни инвестиции”, беше публикуван от Парично-икономическия отдел на BIS и написан от д-р Рафаел Ауер, който е главен икономист в този отдел и Дейвид Терцеро-Лукас, кандидат за докторант по приложна икономика в автономния университет в Барселона.
Този документ има три цели:
Ето две от по-интересните констатации на този доклад:
На 1-ви юли д-р Ауер изпрати поредица от туитове, които подчертаха няколко от диаграмите от доклада:
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Да очакваме ли Биткойн ETF през 2021 година?
Миналият месец, в своя Годишен икономически доклад (2021), BIS критикува крипто като цяло и по-специално Биткойн.
Към момента е ясно, че криптовалутите са спекулативни активи, а не пари, и в много случаи се използват за улесняване на прането на пари, рансъмуер атаките и други финансови престъпления. По-специално Биткойн има малко изкупителни атрибути от обществен интерес, като се има предвид и неговия разточителен енергиен отпечатък.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.