Американски прокурори разкриха, че сривът на криптовалутите TerraUSD и Luna на Terraform Labs може да е засегнал над един милион физически и юридически лица по целия свят.
В съдебно досие, представено в понеделник, изпълняващият длъжността прокурор на САЩ Даниел Гитнър описа мащаба на предполагаемата измама като зашеметяващ, като оцени броя на жертвите на стотици хиляди, а потенциално може да надхвърли един милион.
Прокурорите твърдят, че бившият главен изпълнителен директор на Terraform Labs До Куон е организирал екосистемата Terra на основата на измама, като е използвал подвеждащи тактики, за да представи проекта като легитимна и стабилна финансова платформа. Съобщава се, че сривът на TerraUSD и Luna е довел до загуби за инвеститорите, надхвърлящи 440 милиарда.
Поради огромния брой потенциални жертви прокурорите сметнаха, че е невъзможно да уведомят всяка засегната страна поотделно. Вместо това те поискаха от съда разрешение да публикуват публични съобщения онлайн, за да информират жертвите за техните права и за текущите производства.
Срещу До Куон, който беше екстрадиран от Черна гора в Съединените щати миналата седмица, са повдигнати редица обвинения в престъпления, включително измами с ценни книжа, телеграфни измами, стокови измами, заговор за пране на пари и др. Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, той може да получи максимална присъда от 130 години затвор.
По време на явяването си в съда в Ню Йорк миналата седмица Куон не се призна за виновен. Следващото му изслушване е насрочено за 8 януари, когато се разгръща съдебният процес по едно от най-големите досега дела за предполагаеми измами с криптовалути.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.