Търговците бързо намалиха бичите си позиции за суровия петрол миналата седмица, реагирайки на намаляващите премии и признаците за достатъчно предлагане на регионалните петролни пазари.
Нетната дълга позиция, показваща разликата между бичи и мечи залози, се срина до тримесечно дъно, тъй като портфолио мениджърите отървават от дълги позиции. Това подтикна технически продажби, тласкайки цените на Brent до около $80, а WTI Crude под $80 за барел през май.
Според данни от борси, събрани от Reuters, портфолио мениджърите са продали еквивалента на 143 милиона барела в шестте най-значими фючърсни и опционни договора за суров петрол и горива през последната седмица до 7 май. Най-значителният спад в бичи позиции бяха наблюдавани при Brent и WTI, заедно с продажбата на американски бензин и европейски договори за деривати на газьол.
Настроенията сред хедж фондовете и други финансови мениджъри се изместиха от умерено възходящи към силно мечи в началото на май, тъй като напрежението между Иран и Израел отслабна и движението на петролните запаси предполагаше по-слаб пазар от очакваното преди. Ситуацията беше различна в началото на април, когато повишеното напрежение в Близкия изток доведе до скок на рисковата премия при търговията с цените на петрола.
Преди месец Brent отбеляза утрояване на нетната си дълга позиция от началото на декември, основно водено от ескалиращите геополитически рискове. Въпреки това потенциалът за скок до $100 изглеждаше далечен до края на април, тъй като премиите намаляха и търговските запаси от суров петрол и гориво се натрупаха, особено на пазара в САЩ.
Оле Хансен от Saxo Bank отбеляза, че дългите позиции за суров петрол са били намалени с най-бързите темпове от март 2023 г. Това доведе до продължаване на продажбите в енергийния сектор, задействайки технически продажби на договори за суров петрол и горива. Комбинираната нетна позиция в Brent и WTI падна до най-ниското си ниво от три месеца насам, като спекулантите намалиха значително своите нетни дълги позиции и в двата договора.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.