Capital Economics прогнозира, че балонът на фондовия пазар, управляван от изкуствен интелект, ще се срине през 2026 г., което ще доведе до значителни пазарни сътресения.
Фирмата за проучвания предвижда рязък ръст на S&P 500, който потенциално може да достигне 6500 пункта до 2025 г., подхранван главно от ентусиазма на инвеститорите по отношение на акциите, свързани с изкуствения интелект и технологиите. От 2026 г. обаче се очаква пазарните печалби да се разпаднат поради повишаването на лихвените проценти и инфлацията, което ще окаже натиск за намаляване на оценките на акциите.
Диана Йованел и Джеймс Райли от Capital Economics очакват предстоящо предизвикателно десетилетие за акциите, като предвиждат намалена възвръщаемост в сравнение с предходното десетилетие. Те обясняват тази неблагоприятна перспектива с прогнозирания тласък на икономическия растеж, предизвикан от въвеждането на изкуствения интелект, което ще доведе до по-високи от очакваното инфлация и лихвени проценти, които са в ущърб на цените на акциите.
Икономистите правят паралели между това очаквано спукване на балона и исторически пазарни събития, като дотком балона от края на 90-те години и Голямата катастрофа от 1929 г. Те предполагат, че спукването на балона на фондовия пазар ще постави началото на десетилетие, в което облигациите ще бъдат предпочитани пред акциите.
Capital Economics прогнозира скромна годишна възвръщаемост от 4.3% за американските акции и 4.5% за американските държавни ценни книжа от сега до края на 2033 г., което е значително по-ниско от средните исторически стойности. Тази прогноза рязко контрастира с високата средногодишна възвръщаемост от 13.1%, постигната от американските акции през последното десетилетие.
Макар да отчитат трудностите при определянето на времето на пазарните върхове и потенциалните продължителни последици от спукването на балона, анализаторите подчертават несигурността, свързана с продължителността и въздействието на отпушването на балона.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.
Fidelity предприема смел ход в крипто пространството, като предлага нови пенсионни сметки, които позволяват на американците да инвестират в дигитални активи с минимални такси.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.