Начало » Проблеми за блокчейн породени от уязвимост на интелигентните договори

Проблеми за блокчейн породени от уязвимост на интелигентните договори

16.10.2019 12:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Проблеми за блокчейн породени от уязвимост на интелигентните договори

Байрън Мърфи, редактор на Viewnodes, които от своя страна са разработчика на Metaverse (един от най-ранните блокчейн проекти в Китай, базирани на алгоритъма "Доказателства за работа"), казва, че уязвимoстите на интелигентните договори остават „ясна и настояща опасност“.

В публикация на Hackernoon, Мърфи пита:

„Ключовият въпрос, който стои в основата на най-големите блокчейн експлоатации, се свежда до това: защо най-добрите програмисти в пространството правят толкова много грешки?“

През януари 2019 г., глобалната обществена блокчейна мрежа Етериум беше принудена да забави Constantinople хард форка почти до последния възможен момент, поради недостатък в сигурността на интелигентните договори, който е можело да бъде използван за кражба на потребителски средства. Криптовалутата на мрежата – ETH – спадна с 11% само за няколко часа след откриването на бъга (програмната грешка).

Актуализацията Constantinople, която в крайна сметка бе пусната на живо на 28 февруари, включваше няколко точки на оптимизация на кода. По-ниски такси за съхранение на интелигентни договори и намалени награди за копачите от 3 ETH на 2 ETH. Но забавянето беше предизвикано от потенциала за така наречените „reentrancy“ атаки, което би позволило на хакерите да откраднат потребителски средства при най-лошия възможен сценарий. Мърфи отбеляза:

„Въпросният недостатък на сигурността представлява потенциал за експлоатационен код за „reentrancy“ атаки в EIP 1283, което позволява на нападателите да крадат средства. Това теоретично е възможно отдавна, но цената за съхранение на интелигентните договори попречи на хакер да последва този ‘маршрут’. Constantinople щеше да намали тази цена и затова разработчиците бяха принудени да забавят хард форка, за да разработят постоянно решение.“

Предишния хард форк на Етериум блокчейна беше извършен през 2016 г. след хакването на DAO,  децентрализирана автономна организация на Етериум, която беше инициатива с отворен код за набиране на капитал за блокчейн проекти. Хард форка обърна транзакциите на хакера, което доведе до загуби на приблизително $70 милиона в Етериум (ETH).

Мърфи добави:

„Интелигентните договори и децентрализираните виртуални машини са невероятна иновация, но винаги ще останат в сянка, ако експлоатациите продължат да се появяват.“

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Блокчейн Новини

Lido предлага нов модел на управление

Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.

10.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood се готви да пренесе токенизираната версия на Уолстрийт в Европа

Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.

09.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Малдивите ще получат $9 милиарда за блокчейн инвестиции

Мелдивите се стреми да се превърне в глобален играч в областта на финансовите технологии.

05.05.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Виталик Бутерин иска да опрости Етериум, преди да е станало твърде късно

Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин призова за основна промяна на дизайна на блокчейна, предупреждавайки, че нарастващата сложност на мрежата застрашава нейния дългосрочен успех.

05.05.2025 13:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.