Начало » Приключва ли Фед с повишаването на лихвените проценти и кога?

Приключва ли Фед с повишаването на лихвените проценти и кога?

27.08.2023 17:15 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Приключва ли Фед с повишаването на лихвените проценти и кога?

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл намекна, че е малко вероятно възможността за ново увеличение на лихвените проценти да се осъществи през следващия месец. 

Изявленията на Пауъл бяха направени по време на годишния симпозиум, проведен в Джаксън Хоул, Уайоминг, организиран от Фед на Канзас Сити. Вместо да демонстрира успехите на централната банка в умереното развитие на икономиката, Пауъл показа предпазливост. Той посочи, че може би е приключил периодът на повишаване на лихвените проценти.

Обръщайки се към аудиторията, Пауъл възприе балансиран подход, представяйки двойните аспекти на ситуацията. Той изтъкна, че продължаващото обръщане на предизвиканите от пандемията икономически смущения и усилията на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти „в момента синергизират усилията си за ограничаване на инфлационните равнища„. 

Въпреки това той предупреди, че този процес далеч не е приключил. Въпреки че се наблюдава свиване на критериите за банково кредитиране и забавяне на растежа на промишленото производство, нарастването на брутния вътрешен продукт надхвърля очакванията. Освен това се появиха признаци за съживяване на жилищния сектор.

Някои от изявленията на Пауъл звучаха ястребово, включително ангажимент за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти, ако се сметне за необходимо. Това първоначално разтревожи инвеститорите, което доведе до спад в стойността на акциите по време на ранната търговия.

Въпреки това същността на посланието на Пауъл предполагаше, че ако се стигне до още едно повишение на лихвените проценти, то вероятно няма да съвпадне с предстоящата среща по политиката през следващия месец.

Освен това оценката му, че централната банка сега е „готова да действа предпазливо„, подсказва, че Федералният резерв не бърза да предприема значителни действия. В резултат на това стойностите на акциите приключиха деня с възходяща тенденция.

Изборът на думи от страна на Пауъл произтича от различни съображения. На първо място, дори ако лицата, определящи политиката, смятат, че може да не се налага ново увеличение на лихвените проценти – особено като се има предвид, че пълното въздействие на осъществените преди това повишения на лихвените проценти все още не е усетено – те не са склонни да елиминират възможността за по-нататъшни повишения на лихвените проценти, ако инфлацията се отклони неблагоприятно.

На второ място, сигнализирането за вероятно прекратяване на повишаването на лихвените проценти може бързо да измести фокуса на инвеститорите към потенциалното начало на намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Това би могло да доведе до спад на дългосрочните лихвени проценти, предлагайки нов стимул за икономиката, за който политиците може да не са напълно подготвени. Като оставя открита възможността за повишаване на лихвените проценти без реално прилагане, Федералният резерв намалява вероятността инвеститорите да си представят бърза поредица от понижения на лихвените проценти.

Въпреки това следващият курс на действие на Федералния резерв може наистина да включва намаляване на лихвените проценти. Сегашният целеви диапазон на овърнайт лихвените проценти – 5.25% до 5.5% – е най-високият от над две десетилетия.

Дори да се вземе предвид възможността идеалното равнище на лихвените проценти за една икономически балансирана държава да се е повишило от периода преди пандемията, то вероятно все още е значително по-ниско от сегашната целева стойност на Федералния резерв. Пауъл обобщи тази идея, като заяви:

 Възприемаме настоящата позиция на политиката като рестриктивна, оказваща натиск за понижаване на икономическата активност, заетостта и инфлацията.

Моментът на намаляване на лихвения процент остава несигурен. Възможно е да не е наложително инфлацията да се оттегли напълно до целта на Федералния резерв от 2%; по-скоро, както Пауъл повтори, тя трябва да покаже по-ясни признаци, че се движи в тази посока. Дори в най-добрия случай това може да не се случи в рамките на настоящата година. Въпреки това до началото на 2024 г. Пауъл може да е готов да отпразнува успешна промяна на политиката.

Източник: WSJ

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Китай се освобождава от американски държавни облигации – какво следва?

Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.

19.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какви са най-новите промени във финансовата стратегия на Майкъл Бъри

Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.

19.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Панама се позиционира като следващата крипто дестинация на Латинска Америка

Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.

18.05.2025 20:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От JPMorgan с коментар за икономическата обстановка в САЩ

Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.

18.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.