Президентът на САЩ Джо Байдън изрази загриженост относно настоящите икономически предизвикателства пред Китай по време на неотдавнашно събитие.
Той оприличи ситуацията на „бомба със закъснител“ поради икономическите им затруднения, което според него може да доведе до неблагоприятни последици.
По време на събитие за набиране на средства в Юта Байдън призна съществуващите проблеми на Китай и потенциалните им последици. Той подчерта, че предизвикателствата в една държава понякога могат да доведат до нежелано поведение от страна на нейното ръководство.
Тези неотдавнашни изявления на Байдън напомнят на по-ранните му коментари, направени по време на друго събитие за набиране на средства през юни. По този повод той спомена китайския президент Си Дзинпин, използвайки термина „диктатор“, който предизвика полемика. Китай реагира остро, считайки забележките за провокация.
Тези изявления последваха неотдавнашното пътуване на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен до Китай. Целта на пътуването беше да се подобрят отношенията между двете страни, които Пекин определи като намиращи се в най-ниската си точка от установяването на официални връзки през 1979 г.
Потребителският сектор в Китай преживя дефлация, а през юли продължи да се наблюдава спад на заводските цени. Това потенциално може да означава период на по-бавен икономически растеж за Китай, характеризиращ се със застой на потребителските цени и заплатите. Тази ситуация контрастира с инфлационните тенденции в други части на света.
За разлика от тях Съединените щати, като най-голямата икономика в света, се справят с висока инфлация, като същевременно поддържат силен пазар на труда.
По същия повод Байдън заяви, че Китай е изправен пред предизвикателства. Той поясни, че намерението му не е да навреди на Китай, а да установи разумни и логични отношения с нацията.
Съвсем наскоро Байдън предприе действия, като подписа изпълнителна заповед, която ограничава някои нови американски инвестиции в Китай, особено в чувствителни технологии като компютърни чипове. В отговор Китай, който се гордее с втората по големина световна икономика, изрази значителна загриженост относно заповедта и заяви правото си да реагира по съответния начин.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.