Колумбийският президент Густаво Петро е изправен пред обвинения, че е приел над $500,000 в дигитални токени от измамен крипто проект, за да финансира кампанията си през 2022 г.
Според съобщения от местни медии базираният в Колумбия проект за криптовалута Daily COP е направил незаконно дарение от 2 милиарда колумбийски песос, приблизително $514,036, в криптовалута за кампанията на Петро през 2022 г.
Бившият изпълнител на проекта за токени Омар Ернандес разкри пред радио Каракол, че дарението е станало по време на среща през февруари 2022 г. между съоснователя на Daily COP Себастиан Бетанкур и тогавашния ръководител на кампанията на Петро Рикардо Роа в пекарна в Богота.
Ернандес твърди, че е присъствал на срещата, на която дискусиите са включвали не само дарението, но и са засегнали предимствата на криптовалутите като алтернатива на традиционните банкови системи. Съобщава се, че целта на срещата е била да се проучи възможността за създаване на съвместно предприятие или алианс с правителството, с акцент върху регулирането и приемането на блокчейн технологията.
Това твърдение се прибавя към поредицата от твърдения, свързани с предизборната кампания, с които се сблъсква президентът Петро по време на своето председателство. Миналата година главната прокуратура на Колумбия започна разследване на предполагаемото незаконно финансиране на кампанията на Петро през 2022 г. Тези събития подчертават продължаващия контрол върху политическото финансиране и пресичането на криптовалутите с традиционните управленски структури.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.