Според Мати Грийнспан, Libra най-сетне са спечелили някаква подкрепа, при това от сравнително значителна фигура.
Всъщност, според грубия английски превод на неговия коментар, Йенс Вайдман явно не е наясно защо Libra е станала обект на неприязън от някои от най-големите имена в политиката и финансите.
Hot off the German press…
The President of the German Central Bank is coming out in favor of #Libra. pic.twitter.com/DQidVc8uUT
— Mati Greenspan (@MatiGreenspan) July 19, 2019
Президентът на банката дори заявява, че ако проектът бъде пуснат в състоянието, посочено в Бялата книга, криптовалутата в крайна сметка може да бъде “привлекателна за потребителите”.
Той добавя, че може да е неразумно да се подтискат иновациите, преди да възникнат истинските проблеми, вероятно във връзка с факта, че много регулатори и законодатели реагират твърде рязко.
Забележителното за тези коментари е, че те бяха направени пред Г-7, за когото се съобщава, че се фокусира върху въпроса за Libra и възраждането на крипто-пазара.
Изненадващата подкрепа на Вайдман за криптовалутата – която е подкрепена от Visa, Spotify, PayPal, Uber, Booking Holdings и други големи имена в областта на финансите, технологиите и инвестициите – идва, когато повечето американски политици взеха позиция срещу тази инициатива.
Съвсем наскоро Брад Шърман, представител на Калифорния, упрекна Libra, който той весело нарича “Zuck Bucks” по време на изслушването в Конгреса, сравнявайки проекта с 11-ти септември. Той твърди, че тези две неща са на едно и също ниво от гледна точка на разрушителен потенциал.
Има някои, които възприемат Libra по-неутрално. Говорейки пред анализатори в конферентен разговор, Джейми Димон от JP Morgan разкри, че изобщо не се чувства заплашен от криптовалутата на Facebook.
Той специално обръща внимание на факта, че блокчейн е технологична тенденция за “седем години” и че “много малко се е случило”. Той вероятно предпола, че Libra ще бъде по-скоро маркетингов ход, отколкото ценна технология.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.