Нов доклад на Центъра за обмен на информация и крипто анализ (ISAC) разкрива, че парите в брой са много по-разпространени от крипто в незаконните дейности в световен мащаб.
Въпреки че криптовалутите придобиха репутация на улесняващи престъпленията – особено по време на ерата на „Silk Road“ – през 2024 г. броят на крипто престъпленията рязко намаля.
Съавторът на доклада, Робърт Уитакър, твърди, че криптовалутите всъщност са полезни за правоприлагащите органи поради техния публичен и проследим характер, който контрастира с анонимността на т.нар. „фиатни валути“. Намерението на доклада е да образова политиците и заинтересованите страни относно стойността на блокчейн технологията като инструмент за законосъобразни дейности.
Макар че скандалният пазар от тъмната мрежа Silk Road представляваше значителна част от транзакциите с Биткойн преди закриването му през 2013 г., сега фиатните валути се използват по-често в сложни операции за пране на пари и други незаконни операции.
В доклада се подчерта, че неотдавнашните регулации са направили криптовалутите по-малко привлекателни за незаконни транзакции, тъй като са въведени устойчиви механизми за проследяване.
За да се пребори с оставащата престъпна дейност в крипто пространството, от ISAC призовават за международно сътрудничество между регулаторните органи и участниците в индустрията. Това колективно усилие има за цел да създаде по-добри стандарти за съответствие и да разработи ефективни стратегии за свеждане до минимум на незаконните употреби на криптовалутите.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.