Предстоящото решение на Федералния резерв (Фед) относно лихвените проценти предизвика широко разпространена загриженост, като някои икономисти предупредиха, че централната банка може да е на прага на значителна грешка.
Безпокойството е породено от неотдавнашната ревизия на данните за неселскостопанските заплати, разкриваща, че в периода април 2023 г. – март 2024 г. икономиката на САЩ е създала с 818,000 работни места по-малко от първоначално отчетените. Тази низходяща ревизия предполага, че икономиката може да е по-слаба, отколкото се смяташе досега.
Предизвикателството пред Фед е, че промените в лихвените проценти имат забавено въздействие върху икономиката, като често са необходими шест до осем месеца, за да се проявят напълно. Ако икономиката продължи да показва признаци на слабост в началото на 2025 г., всяко намаление на лихвените проценти, направено сега, няма да осигури облекчение до края на 2025 г., което може да остави икономиката уязвима междувременно.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл посочи, че планира скоро да намали лихвените проценти, но размерът на намалението остава неясен. Въпреки съобщението пазарните реакции бяха хладни, като оттогава насам Биткойн спадна с 10%.
Данните за инфлацията също усложняват решението на Фед. Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, се повиши с 0.2% в последния доклад, което съответства на очакванията и намалява вероятността за агресивно намаляване на лихвените проценти в близко бъдеще.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.