Джереми Грантъм предупреди, че се е сформирал масивен балон, чието спукване може да има изключителни последици.
Легендарният основател на базираната в Бостън инвестиционна компания GMO каза, че „супер балонът“ е опасно близо до „финалния си акт“. Той направи тези коментари, след като неотдавнашното рали на американските акции примами някои инвеститори да се върнат на пазара точно преди предричания от него срив.
Грантъм, който многократно е предупреждавал инвеститорите за балон на пазарите, заяви в статия от сряда, че „супер балонът е събитие, което не прилича на никое друго“ и има някои общи характеристики.
„Една от тези характеристики е ралито на мечия пазар след първоначалния етап на спад, но преди икономиката да е започнала ясно да се влошава, както винаги се случва при спукването на супер балоните“, каза Грантъм.
И в трите предишни случая това възстанови над половината от първоначалните загуби на пазара, примамвайки непредпазливите инвеститори обратно точно навреме, за да може пазарът отново да се обърне надолу, само че по-жестоко, а икономиката да отслабне. Ралито от това лято досега напълно се вписва в този модел.
През първата половина на 2022 г. фондовият пазар в САЩ се срина, тъй като инвеститорите очакваха, че нарастващата инфлация ще доведе до ястребово отношение на Федералния резерв.
На 16 юни S&P 500 затвори на най-ниското си ниво за тази година от $3,666.77, преди да нарасне през лятото заедно с други еталони на фона на оптимизма сред инвеститорите. Изглежда много пазарни участници са се увлекли от възходящия импулс и прибързано са се развълнували при първите признаци, че инфлацията е започнала да спада.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Федералният резерв и SEC вредят на Биткойн – Б. Брукс
Председателят на Фед Джером Пауъл наскоро сложи край на това рали с речта си на 26 август на икономическия симпозиум в Джаксън Хоул, Уайоминг. След речта, печалбите бяха заличени, като стана ясно, че централната банка ще продължи да затяга паричната си политика, за да укроти бързо растящата инфлация. Той предупреди, че Фед ще се бори с инфлацията, докато не се стигне целта от 2%, дори това да донесе болка на домакинствата и бизнеса.
„Пазарът на акции в САЩ остава много скъп, а увеличението на инфлацията, подобно на това през тази година, винаги вреди на мултипликаторите, макар и този път по-бавно от обичайното“, каза Грантъм.
Но сега фундаменталните фактори също започнаха да се влошават изключително и изненадващо: Между COVID в Китай, войната в Европа, продоволствената и енергийната криза, рекордното затягане на фискалната политика и други, перспективите са много по-мрачни, отколкото можеше да се предвиди през януари.
Грантъм предупреди януари, че САЩ наближават края на „супер балона“, обхващащ акции, облигации, недвижими имоти и суровини, вследствие на масивните стимули по време на пандемията COVID-19.
Първо се формира балонът, а след това настъпва „спад“ в оценките – като този през първата половина на 2022 г. Това става, тъй като инвеститорите осъзнават, че „съвършенството“ няма да продължи дълго, каза Грантам. След рали по време на мечия пазар фундаменталните фактори се влошават и пазарът пада до минимум.
„Ралитата на мечите пазари при супер балони са по-леки и по-бързи от всички други ралита“, каза той.
Инвеститорите смятат, че тази акция се е продавала за $100 преди 6 месеца, така че сега при $50, $60 или $70 тя трябва да е евтина.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Наближава повратен момент за крипто пазарите – Б. Бархайдт
Според Грантъм, когато S&P 500 достигна своя дневен връх на 16 август, възстановявайки 58% от загубите си от най-ниската си стойност през юни, този модел е бил „страшно подобен на тези други исторически супер балони.“
„Икономическите данни неизбежно изостават откъм основни повратни моменти в икономиката“, каза Грантъм.
Още по-лошо е, че при преломни събития като 2000 г. и 2007 г. сериите от данни като корпоративните печалби и заетостта могат впоследствие да бъдат масово ревизирани в посока надолу.
„Именно по време на това забавяне обикновено се случва ралито на мечите пазари“, каза той. И сега настоящият супер балон изглежда е „спрял между третото и последното действие“, според Грантъм.
„Подгответе се за епичен финал“, каза той.
Ако историята се повтори, пиесата отново ще бъде трагедия. Трябва да се надяваме, че този път тя ще бъде малка.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.