На фона на безпрецедентното нарастване на държавния дълг на САЩ икономистите алармират за потенциална дългова криза в страната.
Изправено пред фискален натиск, правителството на САЩ се оказа принудено да повиши значително лихвения процент по своите държавни облигации на 9 ноември, както отбеляза Wall Street Silver в X (Twitter).
Yesterday, the US government tried to borrow $24 billion by selling a bunch of 30 year debt.
It was a huge disaster. In order to get enough people to buy, the rate had to dramatically increase. Even then, then primary dealers had to buy 25% of the debt. The primary dealer are… pic.twitter.com/3gbAoAUPdx
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) November 10, 2023
В стремежа си да си осигури $24 милиарда Министерството на финансите проведе търг за продажба на значително количество 30-годишни облигации, както твърди коментаторът.
За съжаление, това начинание не срещна голям отклик от страна на инвеститорите, което наложи рязко повишаване на лихвените проценти, за да се привлекат достатъчен брой купувачи. Вследствие на това доходността на 30-годишните държавни ценни книжа на САЩ се повиши значително до 4.8%.
Това се разви в момент, когато държавният дълг непрекъснато нараства, като само през последните четири месеца Министерството на финансите е взело назаем зашеметяващите $1.5 трилиона. Очаква се тенденцията да се запази, като през следващите шест месеца се планира да се заемат още $1.5 трилиона. Тези мащабни дейности по вземане на заеми служат като подходящ показател за нарастващия фискален дефицит, с който се бори правителството.
Забележително е, че незадоволителният резултат от аукциона принуди първичните дилъри, действащи като предпазен механизъм на пазара, да поемат 25% от емисията. Първичните дилъри, включващи мрежа от банки и финансови институции, задължени да участват в аукционите на Министерството на финансите, служат като „купувач от последна инстанция“ за американския дълг.
Освен това значителните международни държатели на американски дълг, включително Китай, Япония, Саудитска Арабия и Русия, намаляват експозициите си. Липсата на тези традиционно значими купувачи допълнително натоварва аукционите за дълг.
Едновременно с това Федералният резерв се опитва да се бори с инфлацията, като повишава лихвените проценти в страната. Тази среда може да наложи още по-висока доходност на бъдещия държавен дълг, за да се привлекат предпазливи инвеститори.
Анализаторите следят отблизо тези събития, тъй като разходите за обслужване на дълга нарастват, което може да изостри фискалните предизвикателства пред страната. Забележително е, че главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън отправи предупреждение за настоящия политически и икономически контекст, заявявайки:
Това може да е най-опасното време, което светът е виждал от десетилетия.
Тъй като интересът на инвеститорите към дългосрочния дълг изглежда намалява, нуждата от средства продължава да се увеличава. Междувременно тези икономически показатели ще служат като критичен барометър за фискалното здраве на правителството на САЩ.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.