В интервю с Пол Барън, Марк Юско, главен инвестиционен директор на Morgan Creek Capital, обсъди потенциалното въздействие на забраната на Биткойн (BTC) от страна на правителството на САЩ и защо смята, че тя няма да попречи на растежа на криптовалутата.
Юско твърди, че забраната на BTC няма да бъде толкова ефективна, колкото някои хора предполагат, тъй като американските притежатели на актива представляват само 20% от общия брой глобални притежатели. В резултат на това, дори ако правителството на САЩ забрани на своите граждани да притежават или търгуват Биткойн, той ще продължи да функционира и процъфтява в други части на света.
Юско също така посочи, че популярността на водещата криптовалута не се ограничава само до САЩ. Много хора в страни като Нигерия все повече се обръщат към дигиталните активи като Биткойн поради обезценяването на местните им валути спрямо активи като злато и BTC.
Той заяви:
[Биткойн] е най-популярната валута в Нигерия днес, защото нигерийската наира отива в тоалетната като турската лира, аржентинското песо и венецуелския боливар. Така че стойността на всички тези активи се влошава в сравнение с неща като злато и Биткойн.
На въпроса как вижда бъдещето на виртуалните активи Юско отговори, че шестмесечната му внучка ще израсне в свят, в който хартиените пари и кожените портфейли ще бъдат отживелица, а дигиталните портфейли и валути ще бъдат норма. Той вярва, че приемането на виртуални активи като Биткойн е също толкова неизбежно, колкото и всяка друга голяма технологична трансформация в историята, и че в крайна сметка те ще бъдат масово приети от широката общественост. Юско е убеден, че BTC ще продължи да расте и в бъдеще.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии
Той подчерта, че ранните етапи на технологичната трансформация често могат да бъдат отхвърлени като прищявка, но това създава отлични възможности за инвеститорите, които могат да разпознаят дългосрочния потенциал за растеж. Той също така предупреди за потенциалните опасности от дигиталните валути на централните банки (CBDC), които могат да застрашат децентрализацията на криптовалути като Биткойн.
В заключение Юско смята, че забраната на Биткойн от страна на правителството на САЩ няма да е достатъчна, за да спре растежа и приемането на криптовалутата, тъй като тя вече набира популярност в много части на света. Той прогнозира, че виртуалните активи ще продължат да се приемат масово и че инвеститорите, които разпознават потенциала за растеж в дългосрочен план, ще могат да се възползват от тази тенденция.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.