Тъй като САЩ се борят с инфлацията, известният американски икономист Питър Шиф обвинява правителството, по-специално Федералния резерв на САЩ, че са причина за нея, като оспори широко разпространеното мнение, че повишаването на заплатите е действителният източник на увеличението на цените.
Шиф твърди, че вместо увеличението на заплатите да предизвика инфлация – инфлацията може да доведе до по-високи номинални заплати. Той посочи правителството на САЩ и Фед като истински виновници, според публикацията му в X от 20 май.
От известно време насам Шиф предупреждава за евентуална инфлация. Миналия месец той определи заплахата от подобна ситуация като „сериозно подценявана“ от тези, които се опитват да ограничат страхове, като подчерта, че настоящата ситуация е „само върхът на айсберга„.
Икономистът също така прогнозира, че предстои пълноценна инфлационна депресия или „стагфлация„, която ще засенчи предишните финансови кризи, като я нарече рецесия „на стероиди„.
Нещо повече, последните данни сочат, че през първото тримесечие на 2024 г. процентът на сериозните просрочия по заемите за автомобили е нараснал до 2.8%, което е най-високото ниво от 2010 г. насам, тъй като домакинствата в САЩ продължават да пропускат плащания по заемите, което напомня за предишните рецесии.
Пол Дитрих, ветеранът анализатор от Уолстрийт, който точно предсказа рецесията през 2008 г., отдавна предупреди за потенциален спад. Той посочи няколко червени флага, включително неочаквано висока инфлация през първото тримесечие на 2024 г. и повишена волатилност на пазарите:
Икономиката и фондовият пазар никога не са виждали подобно нещо в историята. Всичко ми напомня за дот-ком балона през 2001-2002 г. Тъй като сегашните дефицитни разходи са неустойчиви, те ще приключат в някакъв момент. Когато това стане, ефектът ще бъде брутален за работните места, икономиката и световните фондови пазари.
Интересно е, че Шиф, известен скептик по отношение на Биткойн (BTC), призна, че притежателите на Биткойн са „прави за Фед и инфлацията„, като твърди, че другите инвеститори до голяма степен не са наясно с настоящата финансова криза и „далеч по-голямата криза на валутата и държавния дълг, в която тя в крайна сметка ще се превърне„.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.