В понеделник Съветът за финансова стабилност (СФС) към Г-20 заяви, че глобалният консенсус налага крипто компаниите да прилагат основни предпазни мерки, за да се предотвратят инциденти като срива на борсата FTX и други провали, свързани с криптовалутите.
В понеделник СФС публикува окончателните си препоръки, които бяха поискани от Г-20, за надзора на компаниите, занимаващи се с търговия с криптоактиви, включително Биткойн. СФС преразгледа и препоръките си за стабилните монети в светлината на краха на TerraUSD/LUNA.
За да се гарантира, че секторът не застрашава финансовата стабилност, пазарите на криптовалути и стабилни монети трябва да възприемат основни принципи от традиционните финанси. Тези принципи включват стабилно управление за предотвратяване на конфликти на интереси, ефективно управление на риска и прозрачно оповестяване, което гарантира, че средствата на клиентите са отделени от средствата на компанията.
СФС подчерта, че неотдавнашните събития са показали потенциала за разпространение на криптоактивите на пазара към по-широката финансова система, особено ако връзките с традиционните финанси продължават да се увеличават.
Ето защо е от решаващо значение всички държави, включително тези, които не са членове на СФС, да се придържат към тези препоръки. Въпреки че е базирана на Бахамските острови и не е член на СФС, сривът на FTX през ноември 2022 г. разкри уязвимостите на крипто компаниите.
Джон Шиндлер, генералният секретар на СФС подчерта необходимостта участниците в сектора на криптоактивите да работят в рамките на регулаторните граници и да спазват съществуващите правила. Той заяви, че рамката на СФС предоставя ясни стандарти, като елиминира аргумента за липса на регулаторна яснота.
Макар че Европейският съюз вече е одобрил всеобхватни правила за пазарите на криптоактиви, минималните стандарти за „глобална база“ на СФС са разработени така, че да се адаптират към юрисдикциите, които желаят да надхвърлят тези изисквания.
Очаква се допълнителни мерки от световните надзорни органи в областта на банковото дело и ценните книжа, като Базелския комитет и Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO), да предоставят по-подробни насоки, които да допълнят нормите на СФС. През май IOSCO предложи първия глобален подход за регулиране на ежедневните операции на крипто пазара.
До края на 2025 г. СФС, чиито членове се ангажират да прилагат договорените норми, ще направи преглед на прилагането на тези стандарти.
Източник: Reuters
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.