Счетоводната къща Grant Thornton, ликвидаторът на вече несъществуващата базирана в Нова Зеландия криптовалутна борса Cryptopia, обяви вчера, че очаква да открие процеса на регистрация на искове до края на 2020 г.
Както бе съобщено, Cryptopia загуби криптовалута на стойност 30 милиона NZD (17,85 милиона долара) поради хак и влезе в процес на ликвидация през май 2019 г. Притежателите на сметки там наскоро постигнаха голяма победа в съда, като им бе даден приоритет пред кредиторите на Cryptopia, когато става въпрос за връщане на изгубената им крипто. И сега те са една крачка по-близо до получаването на останалите пари.
„Очакванията са, че процесът на искове ще започне до края на годината, като [процесът срещу прането на пари] ще последва малко след това. След като тези две фази приключат, очакваме да последва процесът на репатриране„, пише компанията в актуализация за притежателите на акаунти.
За целта фирмата е подготвила процедура за иск за активи от бивши клиенти на борсата. Те ще трябва да потвърдят своите сметки и други данни на специализиран портал. Докато този процес не приключи, Grant Thornton няма да може да продължи с възстановяването на средства.
„Не можем да отворим отново борсата, за да върнем монетите на притежателите на сметки. Тя беше хакната и източникът на хака все още е неизвестен и все още се разследва от полицията на Нова Зеландия„, добави фирмата.
Поради хака, ликвидаторът е обезопасил всички монети в „среда, която не може да бъде пробита„, преди да започне процеса на възстановяване на средства, отбеляза Grant Thornton.
От счетоводната къща добавиха, че за да си върнат активите, всички притежатели на сметки на Cryptopia ще трябва да предприемат процедура за KYC (Опознай своя клиент) – дори ако вече са го направили преди хака, тъй като това е законово изискване в Нова Зеландия.
Освен това дори потребители, чиито средства не са били засегната от хака, няма да могат „просто да ги изтеглят„.
„Тъй като никога не е бил предприет детайлен процес на съгласуване между базата данни на клиентите и крипто активите, съхранявани в портфейлите на борсата, не можем да потвърдим, че салдата на монетите на притежателите на сметки ще съответстват на действителните притежания за всяка монета„, обясниха от компанията.
Ликвидаторът също така увери титулярите на сметки, че в момента процесът се финансира с активи на дружеството и „разпределението на разходите за връщане на активите на титулярите на сметки ще бъде предмет на допълнителни указания от съда„.
Все още остава неясно кой стои зад кражбата или как са я извършили. Въпреки това, основателят на Cryptopia, Адам Кларк, по-рано каза, че подозира вътрешна афера – и че може би дори не става въпрос за парите.
„Хакер някак си знаеше къде е всичко. Някой е влязъл с всички ключове и е изтрил регистрационните файлове на излизане„, каза Адам пред Stuff и добави:
„Те не взеха непроследимата валута. Не ставаше дума за харчене на парите, а за прецакване на компанията. Те имаха директен достъп.“
Но поне за притежателите на сметки ще има известно облекчение след като им бъдат върнати загубените средства.
Пробив в данните в Coinbase предизвика сериозни опасения, след като атакуващите получиха достъп до лични данни на потребители, включително домашни адреси, чрез подкуп на персонал за обслужване на клиенти.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.