Въпреки ралито при Биткойн и фондовата борса, последните три месеца бяха най-слабите за икономиката от голямата рецесия от 2007 и 2008 г.
Милиони хора останаха без работа, приходите на всевъзможни бизнеси се свиха чувствително и има безпокойство по отношение на различните подходи към коронавируса.
Мат Хоугън, глава на разследванията в Bitwise, пише в писмо до инвеститорите, озаглавено ‘Май 2020: Добре дошли в четвъртата ера на крипто’, че последните шест седмици са били сред най-вълнуващите и бичи периоди за крипто.
За да подкрепи тази позиция, анализаторът посочи няколко важни тренда.
Пазарният анализатор Джош Рейджър отбеляза, че Биткойн се справя по-добре от S&P 500 с около 30% от март месец насам. Алткойните отчетоха подобно представяне. Анализаторите твърдят, че този тренд засилва възможността инвеститорите да купуват Биткойн в бъдеще.
В отговор на икономическите последствия, причинени от COVID-19, правителствата и централните банки по цял свят са принтирали трилиони долари, за да подкрепят икономиката.
Миналата седмица отмина третото преполовяване на наградата за блок, което съкрати новото предлагане с 50%. Ако търсенето е постоянно, то спадът в предлагането би трябвало да изстреля цената.
През последните няколко месеца има индикации, че институционалните играчи все повече навлизат на крипто пазарите – като увеличението на отворения интерес на CME фючърсите, докладът на Grayscale за първото тримесечие или коментарите на Fidelity, са намекващи за растеж в бизнеса им.
Китайската централна банка и асоциацията Libra продължават работа върху проектите си. Както посочи Пол Тюдор Джоунс , че тези валути няма да оперират с децентрализиран блокчейн.
“Най-добрият аргумент, в полза на притежанието на Биткойн, е идващата дигитализация на валутите навсякъде, която е забързана от COVID-19.”
Хоугън твърди, че скорошните трендове потвърждават, че криптовалутата навлиза в 4-тата си фаза. Тази фаза бележи драматична промяна за крипто пространството.
Крис Диксън от Andreessen Horowitz и Еди Лазарин споделиха подобни мнения. Те постулираха, че третата фаза е приключила през 2019 г.
Основните моменти от тази фаза са следните:
1 – Биткойн ще бъде широко притежаван като ‘нормален макро актив’.
2 – Структурата на крипто пазарът ще ‘продължи да се подобрява’.
3 – Дигиталните активи ще станат ‘мейнстрийм’ с пускането на Libra и криптовалути на централни банки.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.