Наскоро въпреки че официално не е член на БРИКС, Ирак въведе политика, забраняваща тегленето на пари в брой и транзакциите в щатски долари.
Сега Малайзия обяви намерението си да намали зависимостта си от щатския долар, като прилага стратегически политики за насърчаване на използването на местната валута – рингита – в международната търговия.
Министър-председателят Анвар Ибрахим подчерта в парламента, че макар цялостното прекъсване на връзките с щатския долар да представлява предизвикателство, Малайзия се ангажира да възприеме по-активен и настойчив подход при използването на рингита за търговски цели.
Освен това Анвар Ибрахим разкри, че Малайзия е сключила споразумения с ключови търговски партньори като Индонезия, Тайланд и най-големия си партньор Китай, за да насърчи увеличаването на търговията и инвестициите, извършвани в местни валути.
За отбелязване е още, че стойността на рингита значително намаля спрямо щатския долар, достигайки исторически минимум.
Този ход е в унисон с по-широкия глобален дискурс за дедоларизация, тъй като държавите от БРИКС наскоро проучиха алтернативи на щатския долар, включително потенциалното създаване на обща „валута“ за търговия.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.
Kraken разширява дейността си в областта на дериватите в Обединеното кралство с пълното пускане на регулираната си платформа за търговия с криптовалути за професионални потребители.
Galaxy Digital се готви да навлезе на публичните пазари в САЩ, като целта е да бъде регистрирана на Nasdaq под тикера „GLXY“ още на 16 май.