От 2022 г. насам Китай и Русия са начело на усилията за намаляване на зависимостта от щатския долар в световната търговия, като убеждават други държави да дадат предимство на местните валути.
Тази промяна набра скорост, като понастоящем няколко развиващи се икономики настояват за намаляване на господстващото положение на долара, с цел преструктуриране на международната финансова динамика.
Движението за дедоларизация се основава на убеждението, че щатският долар възпрепятства икономическия растеж в развиващите се пазари. Чрез насърчаване на местните валути в търговията тези държави се стремят да създадат по-балансирана световна икономика и да увеличат своя БВП. Този преход поставя предизвикателства пред долара, тъй като намаленото търсене може да отслаби статута му на световна резервна валута.
Индонезия наскоро се присъедини към тази инициатива, засилвайки усилията за дедоларизация. В ново двустранно споразумение страната успешно убеди Индия да извършват транзакции в съответните им валути. Този ход отразява по-широка стратегия, като сега Индонезия настоява повече държави да се откажат от разплащанията в щатски долари в полза на местни алтернативи.
Ако тази тенденция се запази, САЩ може да се сблъскат със значителни икономически последици. Намаляването на употребата на долара в световен мащаб би намалило неговата експортна способност, което може да подсили инфлацията и да засегне вътрешните пазари. Въпреки външния натиск, като например търговските мита, изглежда, че дедоларизацията се превръща в дългосрочна стратегия, което е сигнал за дълбока промяна в международните икономически политики.
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.
В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС
Джейми Даймън се е утвърдил като доминираща фигура в световните финанси, оформяйки банковата индустрия чрез ръководството си в JPMorgan Chase.