Разследващи измамата със SQUID токена стигнаха до конректна информация за извършителя малко над година след като тя беше осъществена.
Тогава крипто измамници пуснаха токен, именуван на популярното шоу „Squid Game“, с цел да повишат цената му и да продадат колкото се може повече, използвайки новите инвеститори като изходна ликвидност. Криптовалутата всъщност няма никаква връзка с шоуто.
30 дни по-късно те изчезнаха със събраните средства, възлизащи на около $3.3 милиона. Тогава разследващият технологичен журналист Джанхой Макгрегър и технологичният експерт Киаран О’Конър решават да открият самоличността на извършителите. Те създават подкаст от няколко серии наречен „Squid Scam: Chasing the NFT Con Artists„.
В подкаста Макгрегър разкрива, че дискусия в чата на жертвите в Telegram му е дала първите заподозрени по случая, тъй като е получил видеозапис на „rug pull“ измамата. Предполага се, че записът е на живо и се излъчва на компютърен екран с воден знак, който изглежда е името на един от заподозрените, придружен от съобщение гласящо „благодаря, че ме направихте богат„.
Проверявайки данните, О’Конър потвърди, че видеото е истинско, записано наистина по времето, когато се е случила измамата. По-късно Макгрегър и О’Конър научили, че авторът на SQUID е извършил по-малка, почти идентична измама няколко седмици по-рано, за да тества идеята, което води до повече улики.
Междувременно предполагаема юридическа компания взимала пари от хората чрез своя уебсайт, обещавайки да съди лицата извършили измамата, но също изчезнала с парите им, което сочи, че зад тази компания може да стои същото лице или група, осъществили SQUID измамата.
Според информацията измамниците са използвали компания за имена на домейни, която няма представа, че услугите ѝ се използват с такава цел. Сред информацията, предадена от компанита се появяват още улики, включително 2 имейл адреса, 2 телефонни номера, IP адрес, действителен физически адрес и име.
По-нататъшното разследване свърза това лице с измами, датиращи от 2013 г. Опитвайки се да извлекат повече информация, разследващите изпратили фишинг съобщение на един от имейл адресите, на който се появило име. Получателят веднага отворил имейла, разкривайки местоположение в Хонконг.
Името от имейл адреса било свързано с технологично дружество, създадено през април 2021 г. в провинция Гуандун в Южен Китай, чието заявление за прекратяване било подадено само шест дни след като разследващите изпратили фишинг имейла на заподозрения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн достигна деветседмичен връх
Стеснявайки адреса до конкретна сграда, Макгрегър решава да покани местна репортерка да се включи в разследването, при което тя проучва сградата, в която е регистрирано свързаното дружество, откривайки потенциалния адрес на заподозрения в Хонконг.
Разследващите решават да отидат в Хонконг, за да се опитат да се срещнат лице в лице с измамника. За съжаление, когато пристигат на мястото, не намират никого. На място охранител е разкрил, че полицията е идвала преди около половин година във връзка с измамата.
Това било достатъчно доказателство за Макгрегър, че е на прав път, но се притеснявал за безопасността си. Репортер се обадил на номера, свързан с компанията, но човекът, който отговорил е отрекъл всичко.
Когато се обадили отново номерът бил спрян, което според тях потвърдило, че наистина по-рано са разговаряли с лицето, свързано с измамата, което сега е наясно, че разследващите са по петите му. В крайна сметка Макгрегър бил принуден да докладва за своите открития и да остави останалата част от разследването на полицията.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.