Анализаторите от Morgan Stanley очакват близо половин трилион долара да напуснат американските банки, когато Министерството на финансите на САЩ осъществи плана си за пускане на нова партида държавни облигации.
Morgan Stanley очаква нетна емисия на държавните облигации на стойност $1.364 трилиона до края на тази година, като $1 трилион от тях ще бъдат емитирани само през следващите четири месеца, съобщиха от CNBC.
От банката твърдят, че новата вълна американски облигации вероятно ще окаже значителен натиск върху банките, които не могат да се конкурират с предлаганата от правителството доходност.
Анализаторът Бетси Грасек заяви:
Нашият екип по въпросите на фиксирания доход вижда, че по-голямата част от това първоначално попълване на [общата сметка на Министерството на финансите] ще дойде от банковите резерви, което предполага $450 милиарда брутни изходящи потоци през следващите четири месеца.
Акциите на банките в САЩ отбелязаха забележително възстановяване след болката, която се усети в началото на годината, когато индустрията преживя фалита на няколко големи банкови институции.
Според Грасек обаче възстановяването може да се окаже краткотрайно, ако сега банките трябва да се справят с приливната вълна от изходящи потоци.
Повторното ускоряване на отлива на депозити би сложило край на сегашния вътрешномесечен скок на банковите акции.
Анализаторите на JPMorgan направиха подобен призив на този на Morgan Stanley по-рано този месец, но прогнозираха малко по-ниско число от $1.1 трилион в емитирането на държавни облигации до края на 2023 г.
Всички знаят, че наводнението идва… Доходността ще се повиши заради това наводнение. Държавните облигации ще поевтинеят още повече. И това ще окаже натиск върху банките…
Повишаването на доходността може да принуди банките да повишат лихвените проценти по депозитите си.
Неотдавна от Morgan Stanley заявиха, че въпреки сделката на американското правителство за повишаване на тавана на дълга и последвалата стабилизация на пазарите, може да се очаква по-голяма волатилност. Анализаторите се позоваха на 2011 г., когато пазарите силно се коригираха малко след като правителството стигна до решение на кризата с тавана на дълга.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.