От началото на 2021 г. крипто пазарите са в период на сериозен възход. Биткойн и Етериум - две от най-големите криптовалути по пазарна капитализация - нараснаха съответно с 97% и 303%.
Голям плюс за скорошния успех на нововъзникващата криптоиндустрия е ясната промяна на парадигмата – институционалните инвеститори вече не винаги разглеждат крипто като волатилен, опасен клас активи. От директният листинг на Coinbase можем до закупуването на Биткойн и нарастващото приемане на тези дигитални активи, нарастването в приемането е очевидно.
Разбира се, има много фактори, които са довели до това бързо институционално приемане, но какво е накарало много корпорации да възприемат клас активи, който някога са избягвали? Отговорът е свръхниските лихвени проценти и нарастващите нива на инфлация.
Тази сряда Федералният резерв обяви, че ще запази лихвените проценти на текущите нива, като същевременно ще продължи да купува активи на стойност $120 милиарда на месечна база.
„На фона на напредъка по отношение на ваксинациите и силната политическа подкрепа, показателите за икономическа активност и заетост се засилиха. Секторите, които са най-неблагоприятно засегнати от пандемията, остават слаби, но показват подобрение.„
С икономическото възстановяване от пандемията и бързото нарастване на паричното предлагане, дългосрочната цел на Фед за инфлация от 2% вероятно е в съответствие. „Общите финансови условия остават приспособими, отчасти отразяващи политически мерки в подкрепа на икономиката и кредитния поток към домакинствата и бизнеси в САЩ“, каза централната банка.
Това е положителна новина за крипто пазарите, тъй като институциите ще продължат да се обръщат към дигиталния актив като хедж срещу нарастващата инфлация и отслабването на долара. Тъй като Фед заяви, че паричната им политика ще остане „приспособима“, е малко вероятно те да повишат лихвените проценти за борба с инфлацията в близко бъдеще.
Корпорации като Microstrategy, Square и Tesla са избрали Биткойн за своите баланси вместо традиционни пари. Тъй като централната банка на САЩ изчиства несигурността и продължава да повтаря свободната си парична политика, бъдещето изглежда светло за крипто пазара.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.