Грешките при транзакциите за възстановяване на криптовалути не са рядкост, както показва неотдавнашен случай с австралийска двойка.
През май 2021 г. Crypto.com изпрати $6.86 милиона (10.47 милиона австралийски долара) на австралийската двойка Теваманогари Манивел и Джатиндер Синг, вместо да им възстанови $100, след като служител, както се твърди, въведе номер на сметка в раздела за плащания в таблица на Excel.
Вместо да предупреди борсата за грешката, двойката предпочела да похарчи средствата разточително, закупувайки множество имоти и автомобили и дори прехвърляйки част от парите в чужбина.
Това включва закупуване на четири жилища, като например къща с пет спални в Крейгибърн на стойност 1.35 милиона австралийски долара, и прехвърляне на около 4 милиона австралийски долара в банкова сметка в Малайзия.
След като грешката била установена, крипто компанията предприела правни действия, за да си възстанови средствата. Оттогава Върховният съд на щата Виктория е разпоредил продажбата на имотите, закупени с погрешно разпределените пари.
Манивел е признал, че е боравил небрежно със средствата и е получил 18-месечна присъда за общественополезен труд, включително шест месеца обществено полезен труд. Синг, другата замесена страна, все още очаква да бъде съден по обвинения в кражба.
Този инцидент подчерта критичната необходимост от бдителност и коректност в крипто индустрията. Грешки могат да възникнат, но неправилното им третиране може да доведе до сериозни правни последици. Крипто потребителите трябва незабавно да докладват за всякакви несъответствия, за да предотвратят проблеми, подобни на тези, с които се сблъска бившият главен изпълнителен директор на Binance, който наскоро излежа присъда от четири месеца затвор.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering”.
Испанската полиция разби престъпна мрежа, използвала изкуствен интелект, за да управлява глобална инвестиционна измама, арестувайки шест лица, свързани със схемата.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции, насочени срещу финансова мрежа, която подкрепя хутите – групировка, подпомагана от Иран, отговорна за множество нападения срещу кораби в Червено море и Аденския залив.
Първото тримесечие на 2025 г. бе белязано от значителен скок на крипто хаковете, като загубите възлизат на над $1.63 милиарда.