По-голямата част от американците са изразходвали допълнителните спестявания, натрупани по време на Ковид пандемията.
JPMorgan прогнозира, че през следващите месеци финансовото състояние на почти всички вероятно ще бъде по-лошо в сравнение с 2019 г.
Според Марко Коланович, водещ борсов стратег на банката, приблизително 80% от потребителите – представляващи около две трети от разходите – са изчерпали всички спестявания, които са натрупали по време на ограниченията.
Коланович спомена, че е вероятно само 1% от потребителите с най-високи доходи да видят подобрение на финансовото си състояние след пандемията. Тази оценка се основава на все по-честите признаци на пропуснати плащания по кредитни карти и заеми за автомобили, както и на увеличаването на броя на подадените молби за обявяване в несъстоятелност по глава 11.
Прогнозите на JPMorgan сочат, че до юни 2024 г. почти всички групи по доходи, с изключение на горния 1%, ще имат по-малко коригирани спрямо инфлацията ликвидни активи, отколкото през март 2020 г. По-рано банката изчисли, че излишните спестявания са достигнали своя връх от $2.1 трилиона през август 2021 г. поради правителствените стимулиращи чекове. Към октомври тази сума е намаляла значително до под $148 милиарда, според изчисленията на компанията.
Стратезите на JPMorgan изтъкнаха множество предизвикателства пред потребителите, като по-строгите условия за кредитиране, повишаването на лихвените проценти, приключването на свързаните с Ковид програми за облекчения, намаляващите спестявания и по-високата от средната инфлация през следващите години.
Bank of America също отбеляза специфичните финансови предизвикателства, пред които са изправени възрастните хора на хилядолетието. Тази демографска група, родена през 80-те години на миналия век и имаща значително влияние върху икономиката, се сблъска както с финансовата криза от 2008 г., така и с неотдавнашната пандемия по време на решаващите години на работа.
Тези икономически трудности, съчетани с нарастващите разходи за грижи за децата и постоянната инфлация, направиха предизвикателство за тази група да купува жилища, да спестява за пенсиониране и да управлява комфортно разходите си.
По отношение на жилищния пазар JPMorgan отбеляза, че макар понастоящем да няма много доказателства за широко разпространени слабости, пазарът остава до голяма степен в застой поради високите разходи по заемите.
Коланович отбеляза, че макар все още да няма съществени забавяния на плащанията по ипотечните кредити поради фиксирането на по-ниски лихвени проценти от страна на потребителите, продажбите на съществуващи жилища са намалели значително и все още има излишък от приблизително $6.5 трилиона в дългове за търговски недвижими имоти, които представляват потенциален проблем.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.