В допълнение към изцяло притежаваните дъщерни дружества Berkshire Hathaway поддържа съществени инвестиции в публично търгувани акции, като портфейлът ѝ от акции на стойност $374 милиарда включва близо 50 компании.
Значителна част от този портфейл – 41% – е инвестирана в Apple, която се откроява като холдинг, от момента, в който Уорън Бъфет за първи път придоби акции в началото на 2016 г. Оттогава насам цената на акциите на Apple е нараснала с невероятните 542%.
Тази инвестиция предлага ключови прозрения за обикновените инвеститори, които се интересуват от процеса на вземане на решения от Бъфет преди близо десет години, когато Apple е представлявала рядка инвестиционна възможност. По онова време настроенията на инвеститорите бяха колебливи поради възприемания спад в търсенето на iPhone, за което свидетелства 8% спад на приходите през фискалната 2016 г. след 28% увеличение през предходната година. Пазарът бе зает с краткосрочните резултати, пренебрегвайки по-широките перспективи на компанията, въпреки че генерира над $200 милиарда годишни приходи.
Berkshire Hathaway се възползва от това, като закупи акции на Apple при съотношение цена/печалба (P/E) от около 11, което в ретроспективен план беше изгодна сделка. Дори през 2016 г. Apple бе сред водещите компании в света, като се възползваше от силната глобална разпознаваемост на марката – обща черта сред водещите инвестиции на Berkshire като Coca-Cola и American Express.
Бъфет вероятно е бил привлечен от стабилната ценова стратегия на Apple и трайната популярност на нейните продукти, които потребителите продължават да купуват въпреки нарастващите цени. Освен това стабилното финансово състояние на Apple през 2016 г. с 28% оперативен марж и $46 милиарда нетна печалба, както и значителната възвръщаемост на акционерите чрез дивиденти и обратно изкупуване, я превърнаха в атрактивен избор.
Поглеждайки към настоящето, Apple се е превърнала в още по-доминиращ пазарен играч. Бъдещата възвръщаемост обаче може да не отразява миналото представяне. Понастоящем съотношението P/E на Apple е 26.3, което е значително по-високо от съотношението, при което Бъфет първоначално е инвестирал. Въпреки непрекъснатия успех на Apple, нейният основен продукт – iPhone – е достигнал зрял етап от жизнения си цикъл, което води до по-рядко обновяване от страна на потребителите.
Анализаторите на Уолстрийт предвиждат скромни годишни темпове на растеж от 4% за приходите и 8% за печалбите през следващите три години – стойности, които не подкрепят настоящата висока оценка.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.