DeFi и Етериум получават по-голямата част от светлината на прожекторите в днешно време, когато става въпрос за промяна на глобалния финансов пейзаж, но Биткойн все още е много напред по отношение на това какви състояния движи.
Флагманската криптовалута, която прекара миналия месец в поставяне на ценови рекорди, се приближава до още едно значително постижение – над 10 трилиона долара в стойност са се движили върху блокчейна на BTC, откакто стартира през 2009 г., според анализът на данните от Glassnode, който бе извършен от Ясин Елманджра от ARK Invest.
Увеличението на обема на трансферите на Биткойн е подхранвано от поне два основни фактора.
Първият е огромното увеличение на цената на BTC от 2013 г., когато имаше около 50,000 активни BTC адреси и цената в края на годината беше около $790. Това прави далеч по-лесно за тези, които държат дори малко BTC, да помогнат за увеличаване на общия обем на трансферите, да не говорим за тези, които прехвърлят стотици или хиляди монети наведнъж.
Вторият фактор е постепенното нарастване на обема на търговията, тъй като все повече и повече потребители научават за Биткойн, и се включват в пазара.
От 2013 г. броят на активните BTC адреси се е увеличил от около 50,000 до приблизително 1 милион, което е 20 пъти повече, според доставчиците на блокчейн данни CoinMetrics. Всички тези нови участници купуват, продават и може би дори търгуват с Биткойн, като всичко това увеличава общия обем на транзакциите.
Общият обем на трансферите получи тласък от бичият пазар през 2017 г., нараствайки с близо 2 трилиона долара за по-малко от година. Оттогава обемът на трансферите нараства стабилно до $10 трилиона, което изглежда вероятно да бъде постигнато през първия месец на 2021 година.
Биткойн все още може да не е световната резервна валута и високите такси за транзакции все още ще бъдат проблем за тези от нас, които извършват транзакции в суми под шест цифри.
Но е трудно да се отрече, че се случва нещо голямо, когато нов финансов продукт се движи 10 трилиона долара за малко повече от десетилетие.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.