Около $ 282,617,000 бяха откраднати от крипто-борсите през 2019 г., според нов доклад.
Фирмата за блокчейн анализ ‘Chainalysis’ цитира единадесет борсови атаки, при които хакери се сдобиха с голямо разнообразие от криптовалути, включително BTC, ETH, XRP , BCH и LTC.
Според доклада, най-големият хак за годината е този на Coinbene, като бяха откраднати общо $ 105,000,000 в базирани на Етериум токени.
Следващият по големина хак е Upbit. От борсата бяха откраднати $ 50,000,000 в Етериум от горещия портфейл на борсата. Хакът на Binance е номер три в списъка с $ 40,000,000 долара в Биткойн, откраднати чрез комбинация от фишинг атаки и вируси.
“По-голямата част от откраднатите при атаки средства се изпращат на други борси, където те вероятно се обръщат в пари. Въпреки това, значителна част от средствата остават неизразходвани, понякога години наред. В тези случаи все още може да има възможност органите на реда да изземат откраднатите средства.”
Chainalysis казват, че крипто-борсите прилагат по-силни мерки за защита на средствата на потребителите, позовавайки се на “рязко намаляване на загубената сума на хак.” Но крипто престъпниците бързо се адаптират.
“… В същото време, най-плодотворните хакери също станаха по-изискани, както в начина на извършване на хакове, така и в това как изпират откраднатите си средства след това. Въпреки че това не е положително развитие, то предполага, че мерките, предприети от борсите, са достатъчно ефективни, за да принудят хакерите да се адаптират…”
Крипто-ентусиастите бързо изтъкват, че самата мрежа на Биткойн, която позволява на хората да изпращат средства без посредници, остава сигурна, за разлика от борсите, които продължават да бъдат засегнати от нарушения на сигурността, докато държат BTC от името на своите клиенти.
С нарастването на богатството в сектора на криптовалутите се увеличават и опасностите, пред които са изправени най-изявените участници.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.