Начало » Петрол: Още една държава напуска ОПЕК+

Петрол: Още една държава напуска ОПЕК+

22.12.2023 6:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Петрол: Още една държава напуска ОПЕК+

В четвъртък Ангола обяви намерението си да се оттегли от ОПЕК, с което повлия на водената от Саудитска Арабия петролна коалиция, която се застъпва за увеличаване на съкращенията на добива с цел стабилизиране на цените на петрола.

Диамантино Азеведо, министър на петрола на Ангола, изрази мнение, че страната вече не възприема членството в Организацията на страните износителки на петрол като полезно, което е в унисон с предишните напускания на Еквадор и Катар през последното десетилетие.

Това решение предизвика спад на международните цени на петрола с до 2.4% в четвъртък. Анализаторите изразиха загриженост относно единството на ОПЕК и нейния по-широк орган за сътрудничество – ОПЕК+, който включва Русия и други съюзнически държави. Неотдавнашното прилагане на съкращения на добива на петрол от януари от ОПЕК+ имаше за цел да укрепи пазара; напускането на Ангола обаче предизвика спекулации относно солидарността на коалицията.

Напускането на Ангола беше предизвикано от несъгласие с решението на ОПЕК+ да намали квотата си за добив за 2024 г. Това несъгласие допринесе за забавянето на неотдавнашната политическа среща на ОПЕК+ през ноември и за постигането на консенсус относно новите ограничения на добива.

Напускането на Ангола – страна, която изпитва затруднения да изпълни квотата си за ОПЕК+ поради намаляващите инвестиции и липсата на значителни нови разработки на петролни находища, ще намали броя на членовете на ОПЕК до 12 държави с производство на суров петрол от около 27 милиона барела дневно, което представлява около 27 % от световния петролен пазар.

На фона на напускането на някои членове и усилията за ограничаване на производството делът на ОПЕК на световния пазар на петрол намаля от 34% през 2010 г. Освен това страните извън ОПЕК, по-специално САЩ, увеличиха добива си, което допълнително намали пазарния дял на ОПЕК.

Очаква се предстоящото включване на Бразилия в ОПЕК+ през януари; страната обаче няма да участва в координираните ограничения на добива на групата.

Зависимостта на Ангола от петрола и природния газ, които съставляват близо 90% от общия ѝ износ, е повод за безпокойство за правителството, особено след неблагоприятното въздействие на КОВИД пандемията и намалените световни цени на горивата върху икономиката на страната.

Големи петролни компании и независими дружества, като TotalEnergies, Chevron, ExxonMobil и Azule Energy, работят на територията на Ангола, като допринасят за развитието на петролната ѝ индустрия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Частен инвестиционен фонд купува TBI Bank

Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.

19.04.2025 16:34 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.