От 20-ти август Венецуела ще разполага с две официални правителствени валути: Petro, подкрепената от петрол криптовалута и новия "суверен" боливар.
В адресиране до телевизията, президентът Николас Мадуро обяви, че държавната петролна компания „Petroleosde Venezuela“ (PDVSA) ще използва цифровия актив за издаване на заплати.
ABC International съобщава, че правителството на Венецуела също ще издаде нова задължителна система за отчитане и ценообразуване, свързана с криптовалутите.
Построен на NEM блокчейн, petro беше пуснат през февруари, като всички токени бяха предварително изкопани от венецуелското правителство.
Макар че petro обикновено се нарича криптовалути, това твърдение се оспорва поради контрола на държавата. Weiss Ratings, компания за финансово консултиране, която следи, анализира и оценява крипто, нарича токена фиатна валута.
https://twitter.com/NEMofficial/status/966145370060279808
При първоначалното стартиране, petro бе предназначен да допълни боливара, болната валута на страната. Но месец по-късно, Венецуела, на ръба на икономическия колапс, все още се бори с хиперинфлация и външен дълг, който върви около $140 милиарда.
Нови суверенни боливарски банкноти също ще бъдат отпечатани, за да се елиминират пет нули от сегашния боливар. Този ход е предназначен да ограничи хиперинфлацията в страната и да намали броя на чувалите, които хората трябва да използват за да правят ежедневни покупки.
Международният валутен фонд смята, че темпът на хиперинфлация на Венецуела ще достигне 1 000 000% до края на годината, като се очаква 18% намаление на БВП, което е третата поредна година на двуцифрен спад в страната.
Президентът Тръмп забрани на американците да инвестират в petro, заявявайки, че е предназначен да задуши американските санкции и да получи достъп до международно финансиране.
С настъпването на лятото, старата пазарна тенденция „Продай през май“ отново се появява, предизвиквайки обичайния дебат сред инвеститорите. Но тази година тази сезонна мъдрост може да няма голямо значение.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.