Наблюдава се намаление на приходите от добив на Биткойн, спад на инвестициите в рисков капитал и сигнали, че активът ще продължи спада си.
От началото на второто тримесечие на 2022 г. криптопазарите са в спад. Всеки път, когато изглеждаше, че ще излезем от този негативен тренд, се случваше още поредния внушителен срив. Най-значимите бяха Celsius, Three Arrows Capital, а съвсем наскоро и FTX.
Наближавайки края на 2022 г., изглежда, че същите тенденции вероятно ще се запазят. Докато някои анализатори твърдят, че Биткойн и Етериум дериватите в момента дават положителни сигнали за пазара поради високата си волатилност, същата тази волатилност оказва влияние върху настроенията в други области, включително регулирането, добива и акциите на крипто компаниите.
Дори при всичко това, компании като Porsche навлизат в пространството на Web3 и NFT, а Бразилия прие закон, легализиращ криптоплащанията в цялата страна. Над 60 сделки все пак бяха завършени през ноември, което доведе до приток на капитал в пространството в размер от $800 милиона. В този период на несигурност се гради, но трябва да се признае, че е трудно да се игнорират настоящите пазарни условия.
Биткойн е водещ за цялата криптоиндустрия, а дъното на пазара може изглежда все още не е достигнато, макар и да сме близо от гледна точка на стойности в доларово изражение.
Историческите понижения на цените по време на мечите пазари предполагат, че BTC все още може да отбележи спад до диапазона $12,000 до $14,000, като някои дори очакват да достигне $10,000.
Инвеститорите и трейдърите разглеждат и историческото представяне на пазара, за да добият представа накъде може да се движим в бъдеще. Биткойн се задържа добре въпреки постоянните турбуленции.
Легендарният инвеститор Марк Мобиус, понастоящем ръководител на Mobius Capital Partners, сподели ценова цел от $10,000 за Биткойн. Сега той е убеден, че активът ще се търгува около сегашното си ниво от $17,000 в краткосрочен план, преди да се срине с до 40% през 2023 г. Цената на Биткойн от $10,000 ще върне криптовалутата до нивото ѝ от октомври 2020 г.
В продължение на 30-годишната си кариера Мобиус е помогнал за приемането на развиващите се пазари и превръщането им в клас активи, когато е бил във Franklin Templeton Investments. Той със сигурност знае какво може да се случи на волатилни, недоказани и нерегулирани пазари.
Инвеститорът твърди, че има няколко основателни причини, поради които Биткойн може да потъне с до 40% през следващата година до нивото от $10,000. Първата и най-важна причина, казва Мобиус, е инфлацията и печатането на пари от страна на Федералния резерв.
По време на криптобума имаше лесни пари и хората разполагаха с много пари, за да спекулират с криптовалути и други активи. Но сега, когато Фед затяга паричната политика и повишава лихвените проценти, тази ситуация се променя драстично.
Второ, Мобиус твърди, че Биткойн продължава да пробива нива на техническа подкрепа, което показва потенциална слабост. Всеки път, когато най-голямата криптовалута пробие някое от тези нива, той прави много по-лесно падането до следващото такова ниво.
Например през май, когато Биткойн се търгуваше на ниво от $28,000, Мобиус предположи, че той ще падне до $20,000. Сега, след като Биткойн проби нивото на подкрепа от $20,000, той тества нивото на подкрепа от $16,000. Към момента $10,000 изглежда като цената, до която Биткойн ще падне, особено предвид това, че тя беше последната значителна подкрепа преди финалният отскок, тласнал актива в последния ѝ бичи пазар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Трейдър, предвидил дъното през 2018, дава нова прогноза
Миньорите все още губят пари, тъй като производствените разходи са по-високи от спот цената на Биткойн. Това принуждава много от тях да продават BTC, за да продължат дейността си.
Сегашното ниво на продажба на Биткойн от миньори е третото най-високо в историята, като другите две събития са се случили, когато BTC е бил $2.1 през 2011 г. и $290 през 2015 г.
Поглеждайки назад, тези цени изглеждат изключително атрактивни. Чарлз Едуардс предположи в своя доклад, че сегашната цена на BTC може да се разглежда по подобен начин след време.
Tракерът на нетна нереализирана печалба и загуба (NUPL) на дългосрочните притежатели е мерило, използвано за анализ на поведението на притежателите на Биткойн. През цялата история на Биткойн NUPL е показвала толкова голямо понижение само четири пъти.
Предишните случаи, в които се наблюдава спад на NUPL, са случаите, в които се наблюдава и значителна ивнестиционна възможност. Едуардс предполага, че ако инвеститорите смятат цената на BTC за подценена, техният избор да натрупват може допълнително да затвърди дъното на Биткойн.
Оформя се и друга тенденция, тъй като метриката на дългосрочните притежателите достига пикови стойности. Понастоящем 66% от предлагането на Биткойн е в ръцете на дългосрочните инвеститори, което сочи, че те държат своите монети повече от една година. Според Едуардс това поведение е в съответствие с променящите се макропазари.
Имаме исторически рекорд в дългосрочното държане на актива. Тези, които държат биткойни поне 1 година, сега представляват по-голяма част от мрежата от всякога – 66%. Всички предишни върхове на дългосрочно държане съвпадат с трудни периоди на мечи пазар.
Макар че пазарите все още са силно корелирани с акциите и са уязвими към макропазарните промени, множество данни подсказват, че Биткойн може да се намира в последните етапи на процеса на достигане на дъно.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.