Неотдавнашен анализ показва, че значителните спадове само на 10 акции от S&P 500, сред които големи участници като Nvidia, Microsoft и Amazon, са заличили над $2 трилиона от портфейлите на инвеститорите от средата на юли насам.
Тази загуба надхвърля общата пазарна стойност на целия S&P 500 в средата на 80-те години на миналия век.
Тези значителни загуби са концентрирани в няколко технологични гиганта, доста ангажирани с технологията изкуствения интелект, които преди това бяха издигнали индекса S&P 500 до нови върхове в началото на годината.
Опасенията дали тези компании не са били надценени допринесоха за техните резки спадове. Комбинираните загуби на тези 10 акции представляват приблизително две трети от спада от $3 трилиона, отбелязан от целия S&P 500 през този период, обусловен от нарастващите опасения от рецесия.
Дан Айвс от Wedbush описа ситуацията като сериозна пазарна разпродажба, изострена от по-слабия доклад за работните места и опасенията относно забавените действия на Федералния резерв. В центъра на този спад се оказа по-специално технологичният сектор.
Сред най-тежко засегнатите компании е Nvidia, чиито акции спаднаха с около 15% от 15 юли насам, което доведе до зашеметяваща загуба от $461 милиарда – най-големият спад за всички компании от S&P 500 оттогава насам.
По подобен начин Microsoft, въпреки че е водещ играч в областта на изкуствения интелект, отбеляза почти 10% спад в стойността на акциите си от средата на юли, което доведе до загуба от $328 милиарда. Макар че все още има ръст от близо 8% за годината, съставният рейтинг на Microsoft спадна до 72, което отразява опасенията на инвеститорите.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.