Нефтената и газовата промишленост се адаптира към нисковъглеродните инициативи, като използва технологии като улавяне на въглерод, електрификация и инструменти за намаляване на емисиите.
През 2023 г. се случиха значителни сливания и придобивания между гиганти в индустрията като ExxonMobil, Chevron, Occidental (Oxy), Harbour Energy и Woodside, особено фокусирани върху богатия на шистов петрол Пермски басейн в южната част на САЩ. Wood Mackenzie съобщава за сделки за над $100 милиарда в този регион.
Придобиването на Pioneer Natural Resources от ExxonMobil за $59.5 милиарда имаше за цел да разшири присъствието им в САЩ, обединявайки активи, за да създаде приблизително 16 милиарда барела нефтен еквивалент в Пермския басейн. Този ход подкрепя и целта на ExxonMobil за постигане на нетни нулеви емисии в операциите си в Перм до 2030 г., като планира да придвижи плана за емисиите на Pioneer до 2035 г.
Освен това сделката на Chevron за придобиване на Hess Corporation на стойност $53 милиарда и придобиването на CrownRock от Oxy за около $12 милиарда допълнително подчертаха тенденцията за консолидация на индустрията в Перм, като увеличиха портфейлите и производствените мощности.
Сделката на Harbour Energy за придобиване на активите на Wintershall Dea на стойност $11.2 милиарда диверсифицира портфолиото на компанията в Европа и подкрепи нейните цели за преход, като се фокусира върху природния газ и намаляване на интензивността на парниковите газове чрез проекти за улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
Освен това потенциалното сливане между Woodside Energy и Santos в Австралия, оценено на $79.09 милиарда, отразява продължаващите тенденции на консолидация в сектора. Междувременно американските участници активно осъществяват проекти за втечнен природен газ (LNG), като са осигурили значително финансиране за няколко начинания.
Като цяло тези придобивания и сливания подчертават фокуса на индустрията върху растежа, диверсификацията, намаляването на емисиите и прехода към по-чисти енергийни източници, особено в проектите за втечнен природен газ и инициативите за улавяне на въглерод.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.