Мащабният срив на пазара на криптовалути се влоши в неделя, тъй като вълната от мерки за репресии в Китай продължава да разтърсва настроенията на инвеститорите, довеждайки загуби от близо $1,3 трилиона от 12-ти май насам - денят, в който милиардерът Илон Мъск обяви в Twitter, че Tesla вече няма да инвестира или продава Биткойн поради големите разходи за околната среда.
Пазарната стойност на криптовалутите в света спадна още $200 милиарда в неделя сутринта, достигайки ново дъно след скорошните върхове от $1,3 трилиона, след като спадна до около $1,4 трилиона.
Освен шепа стабилни монети (чиито цени са фиксирани към определена фиатна стойност), няма нито една криптовалута сред първите 100 по пазарна капитализация, която да не е отбелязала значителен спад през последните 24 часа.
Пазарът, чийто връх достигна близо $2,6 трилиона, е почти наполовина само след 11 дни, тъй като Биткойн (BTC), Етериум (ETH), Dogecoin (DOGE) и Cardano (ADA) спаднаха съответно с 31%, 47%, 43% и 50% през последната седмица.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кой е най-големият Dogecoin (DOGE) кит?
Анализаторите приписват неотдавнашни загуби на страховете на инвеститорите от засилване на крипторегулацията в Китай, където властите в петък се ангажираха да „предприемат мерки срещу добива и търговията с Биткойн“ в опит да „контролират решително финансовите рискове„.
Яркото предупреждение дойде само три дни след като националните финансови регулатори издадоха поредното известие, което спомогна за срива в средата на седмицата, казвайки на банките и разплащателните институции, че извършването на всякакъв бизнес с криптовалути е забранено и подлежи на наказание.
Въпреки катастрофата, главният изпълнителен директор на Ark Investment Кати Ууд казва, че все още вярва, че цените на Биткойн ще се повишат до $500,000 (зашеметяващ ръст от 15 пъти на текущите цени от $33,350), настоявайки, че се очаква волатилност на крипто пазара.
„Никога не знаете колко ниско е дъното, когато пазарът стане много емоционален„, каза тя.
Регулаторните проблеми са разтърсвали зараждащия се крипто пазар и преди. Въпреки нарастването над 10 пъти през 2017 г., комбинираната стойност на криптовалутите в света се срина с повече от 80% в рамките на месеци, след като страни като Южна Корея започнаха да предприемат репресии върху процъфтяващите тогава първични предложения на монети, които издава нови токени и подхранваха инвеститорска мания, което не е по-различно от скорошния скок на относително неизвестни алткойни.
Едва при пандемията инфлационните опасения и засиленото институционално приемане отново издигнаха пазара до нови върхове в края на миналата година. Пазарът все още нараства с около 50% от своя връх в началото на 2018 г., но това, което предстои, все още е много несигурно. Някои експерти смятат, че пазарът е узрял достатъчно, за да възстанови загубите си, но други предупреждават, че все още има място за по-стръмна корекция.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.
През май крипто пространството е изпълнено с обещаващи airdrop събития, които предлагат на потребителите награди без големи предварителни инвестиции.