Home

Пазарите на петрол се държат стабилно, въпреки несигурността в Близкия изток

16.03.2024 14:18 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Пазарите на петрол се държат стабилно, въпреки несигурността в Близкия изток

Въпреки геополитическото напрежение в Близкия изток, по-специално конфликта в Газа и прекъсването на морския трафик в Червено море от страна на йеменските хути, световните пазари на петрол останаха относително стабилни.

Цените на петрола се колебаят около $80 за барел, подкрепени от продължаващите съкращения на производството на ОПЕК+ с общ размер 2.2 милиона барела дневно, удължени до средата на годината. Саудитска Арабия, заедно с ключови държави производителки на петрол като Ирак, ОАЕ, Кувейт и Русия, се ангажираха с тези съкращения, като се стремят към постепенно възстановяване на производството в зависимост от пазарните условия.

Прогнозите от мартенския “Месечен доклад за петролния пазар” на ОПЕК сочат стабилен ръст на търсенето на петрол от 2.2 милиона барела дневно през 2024 г., който леко ще намалее до 1.8 милиона барела дневно през 2025 г., основно поради очаквания икономически растеж в ключови региони като Индия, Китай и САЩ. Ръст на предлагането извън ОПЕК през 2024 г. се очаква от Канада, Бразилия и Норвегия, докато в САЩ се очаква забавяне на ръста на производството.

Въпреки рекордния добив на петрол в САЩ от 20 милиона барела на ден в края на 2023 г., прогнозите сочат забавяне на растежа през следващите години. ОПЕК предвижда световното търсене на петрол да достигне 104.5 милиона барела дневно през 2024 г., подкрепено от силното търсене на въздушен транспорт и промишлените дейности, особено в страните извън ОИСР.

Въпреки напрежението в Червено море бяха избегнати сериозни прекъсвания на доставките на петрол, като транспортните маршрути бяха отклонени от региона, макар и с повишени разходи. Доставките от Либия се възстановиха, а Ирак надхвърли производствените си цели въпреки затварянето на тръбопроводи. Проучването обаче показва, че ОПЕК+ колективно е надвишил квотите си за февруари.

Решението на ОПЕК да удължи срока на съкращаване на доставките има за цел да намали нивата на запасите в страните-потребителки и предвижда забавяне на ръста на производството извън ОПЕК. Организацията очаква увеличаване на търсенето на нейния суров петрол, което да достигне около 28.5 милиона барела дневно през 2024 г. и приблизително 28.8 милиона барела дневно през 2025 г. Поддържането на единството в рамките на алианса остава предизвикателство, особено по отношение на прилагането на новите производствени квоти и спазването на целите.

Усилията за поддържане на стабилността и сигурността на пазара са от първостепенно значение за ОПЕК+, което се подчертава от неотдавнашните констатации, според които ефективната комуникация допринася за стабилизирането на пазара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.