След почти десетилетие на непрекъсната експанзия, последните години се оказаха трудни както за китайската икономика, така и за нейния фондов пазар.
Докладите сочат, че от 2021 г. насам китайските акции са претърпели загуби, надхвърлящи $6 трилиона, а тенденцията, очевидна през първия месец на 2024 г., показва по-нататъшни затруднения за инвеститорите.
Началото на 2024 г. разкри липсата на доверие на инвеститорите в китайската икономика, което доведе до значителни разпродажби въпреки опитите на правителството да стабилизира ситуацията. В рамките на 13 дни от китайския фондов пазар бяха изтрити над $1 трилион.
В допълнение към икономическия спад, китайският сектор на недвижимите имоти е изправен пред сериозна криза, пример за което е фалитът на Evergrande Group (3333. HK), най-големият строителен предприемач в страната, което подхранва опасенията за по-широк спад на пазара.
Съществен фактор, допринасящ за продължаващата криза, е нерешителността на китайското правителство. Въпреки многобройните опити за стабилизиране на ситуацията, като предложения спасителен пакет от офшорни активи на стойност $300 милиарда и намаляването на изискванията за парични резерви от страна на Централната банка, мерките имаха ограничен успех.
Въпреки че имаше временни подобрения, до 5 февруари основните индекси се върнаха към цените отпреди 23 януари, което доведе до свиване на фондовия пазар в Хонконг до размера му от 1997 г.
В началото на февруари китайското правителство активизира усилията си, като обеща мерки като ограничаване на късите продажби и търговията с вътрешна информация, като получи смесен първоначален отговор. На 5 февруари индексът CSI 1000 спадна с 6.16%, HSI се понижи с 0.15%, а CSI 300 нарасна със скромните 0.65%.
Недоволството на китайските инвеститори от състоянието на страната е очевидно, тъй като много от тях се обърнаха към акаунта на американското посолство в Weibo, за да изразят недоволството си чрез сардонични коментари.
Едновременно със спада в Китай инвеститорите изглежда пренасочват вниманието си към фондовия пазар на Индия, което се вижда от значителното покачване на индекса NIFTY 50, който се повиши с 22.56% през последните 52 седмици. През 2023 г. в Индия са постъпили $20 милиарда чуждестранни инвестиции, което съвпада с по-широката тенденция на преместване на производствени предприятия на международни корпорации от Китай към Индийския субконтинент.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.