Финансовите пазари приключиха 2024 г. със смесица от постижения и предпазливост. Индексът S&P 500 отбеляза звезден ръст от 24.1%, като увеличи пазарната си капитализация с $10 трилиона и отбеляза рядка втора поредна година на ръст от над 20%, което не се е случвало от 1998 г. насам.
Nasdaq се открои с 28.64% увеличение, задвижвано от технологичните гиганти, докато Dow изостана с 12.88%. Въпреки това неубедителното представяне през декември породи опасения за предизвикателно начало на 2025 г.
Пазарните резултати през януари, които често се разглеждат като сигнал за цялата година, сега заемат централно място. Джефри Хирш от Stock Trader’s Almanac подчертава значението на този период, като отбелязва, че силният януари често сигнализира за стабилни годишни печалби, както показва 83% точност от 1950 г. насам. И все пак оптимизмът на инвеститорите е смекчен от позицията на Федералния резерв по отношение на инфлацията и ограничените перспективи за намаляване на лихвените проценти, които натежаха силно на пазарите в края на 2024 г.
Технологиите доминираха през годината, като водещи бяха компаниите от „Великолепната седморка“. Nvidia се покачи със 171%, а Apple и Tesla отбелязаха значителни печалби. Ентусиазмът, предизвикан от изкуствения интелект, изигра значителна роля, въпреки че някои експерти предупреждават за паралели с дотком балона от началото на 2000-те години. В същото време акциите на индустриалните компании се понижиха, повлияни от икономическата несигурност в САЩ и Китай, а волатилността обхвана и други сектори.
Политиката добави още едно измерение към пазарните движения. Преизбирането на президента Тръмп стимулира печалбите в банковия и корпоративния сектор, като в края на годината JPMorgan и Goldman Sachs отбелязаха рязък ръст. Биткойн също блесна, като за пръв път надхвърли $100,000 и се превърна в открояващия се актив за 2024 г. с ръст от 119%. И все пак признаците на икономическо напрежение, като забавяне на растежа и висока доходност на държавните облигации, подсказват за предизвикателства както за традиционните, така и за крипто пазарите през 2025 г.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.