Балтийският финтех Paysera трябва да спре преводите към и от Русия и да закрие сметки на руски клиенти в знак на солидарност с Украйна, тъй като страната е под обсада от руските въоръжени сили.
Компанията казва, че повече няма да обработва транзакции в руски рубли, ще закрива сметки на руски клиенти и ще ограничава паричните преводи към и от руски банки. Paysera насърчава други финансови институции да бъдат солидарни и да спрат операции, свързани с Русия.
Гинтаутас Межетис, главен изпълнителен директор на Paysera, казва:
Въпреки че разбираме, че не сме гигант на финансовия пазар, ние искаме да изпратим посланието, че всички можем да окажем влияние чрез избора, който правим. Въпреки че отказваме да превеждаме пари, някой друг може да откаже да застрахова, произвежда, съветва, инвестира или осигурява транспорт.
В момента Европейският съюз се стреми да получи подкрепа от държавите-членки за забрана за кореспондентски сметки в руски банки. Предишна забрана за банкови преводи в Иран и Беларус сериозно засегна техните банкови системи и икономики.
Не Изпускай: Байдън налага тежки санкции на Русия – Bitcoin се връща над $38,000
Но въпреки всички разговори, западните страни се отдръпнаха от крайната санкция за забрана на достъпа на руските банки до кореспондентската банкова мрежа на Swift.
За последен път Swift беше принуден да предприеме безпрецедентната стъпка за прекъсване на мрежата си за финансови съобщения до иранските банки, обект на европейски санкции, през 2012 г. Услугата беше пусната отново три години по-късно като част от споразумение, според което страната ограничи ядрената си дейност в замяна на прекратяване на икономическите санкции.
Изключването от Swift често се разглежда като крайната глобална санкция, но също така беше стимулът зад изграждането на конкурентни мрежи както в Русия, така и в Китай.
Според доклад на Financial Times, Борис Джонсън в момента настоява Русия да бъде изключена от Swift – ключово украинско изискване – но среща съпротива от други страни, особено от ЕС.
Украинският външен министър се обърна към Twitter, за да настоява за радикални действия.
I will not be diplomatic on this. Everyone who now doubts whether Russia should be banned from SWIFT has to understand that the blood of innocent Ukrainian men, women and children will be on their hands too. BAN RUSSIA FROM SWIFT.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 24, 2022
Политиците са добре запознати с нарастващите алтернативи на Swift, както от Русия, така и от Китай, както и от нововъзникващите блокчейн мрежи. Те се опасяват, че спирането на Swift може да предизвика ефект на доминото, което в крайна сметка ще тласне националните държави към други алтернативи и ще нанесе сериозни щети на статута на щатския долар като световна резервна валута.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Русия може да използва Bitcoin и крипто, за да заобиколи санкциите
В Камарата на общините премиерът на Обединеното кралство Джонсън настоя, че „нищо не е изключено“ по отношение на Swift. Президентът на САЩ Джо Байдън обаче потвърди, че европейските страни в момента са против изхвърлянето на Русия от мрежата.
В самата Украйна централната банка забрани издаването на електронни пари и попълването на електронни портфейли след нахлуването на Русия. Поръчките спират и валутния пазар; ограничават тегления от банкови сметки на потребителите; и забраняват тегленето на чуждестранна валута от клиентски сметки.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.