В текущия съдебен процес срещу Сам Банкман-Фрийд, съосновател на FTX, Гари Уанг твърди, че от самото начало младият милиардер е присвоявала средства на клиенти.
По време на показанията си пред нюйоркското жури миналия петък Уанг заяви, че Банкман-Фрийд е разрешил незаконното отклоняване на средства и активи на клиенти на FTX за покриване на финансови дефицити в свързан хедж фонд от първите дни на борсата.
През втория ден от показанията си Уанг разкри още, че загубите, понесени от хедж фонда Alameda Research, са нараснали до степен, в която прикриването им е станало невъзможно. Позовавайки се на добре известния туит на Банкман-Фрийд само няколко дни преди срива на борсата, Уанг подчерта, че „FTX не беше стабилна„.
Обвинението твърди, че SBF е източил милиони от клиенти както по време на, така и след срива на FTX, като се твърди, че е използвал тези средства, за да поддържа екстравагантния си начин на живот и да финансира политически кампании.
Гари Уанг заемаше длъжността главен технологичен директор в FTX. Той е един от няколкото изпълнителни директори на FTX, които се съгласиха да свидетелстват срещу Банкман-Фрийд в замяна на снизходителност в собствените си съдебни производства.
В рамките на споразумението си с прокурорите Уанг е признал за телеграфни измами, измами с ценни книжа и стоки.
В неотдавнашните си показания Уанг информира съдебните заседатели, че под ръководството на Банкман-Фрийд е включил в операциите на FTX код, който е предоставил на Alameda Research възможността да извършва почти неограничени тегления от FTX. Alameda Research е разполагала с кредитна линия в размер до $65 милиарда в рамките на FTX.
Уанг сподели още, че Alameda е изтеглила повече средства отколкото е имало при FTX и че те са произхождали от клиентски сметки.
Загубите, понесени от Alameda, бяха стигнали до $14 милиарда преди срива на FTX. Според Уанг Alameda не разполага със средства, за да възстанови тази сума.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.