Панамският конгресмен Габриел Силва представи законопроект за регулиране на използването на дигитална валута в страната. Предложеният законопроект в Панама би признал Биткойн като национален алтернативен метод на плащане.
Съобщението беше направено в Twitter, където конгресменът каза:
Днес представяме Закона за крипто. Стремим се да направим Панама държава, съвместима с блокчейна, крипто активите и интернет. Това има потенциал да създаде хиляди работни места, да привлече инвестиции и да направи правителството прозрачно.
Предложеният законопроект е озаглавен: „Закон за крипто: Съвместимост на Панама с дигиталната икономика, блокчейн, крипто активи и интернет“.
В документа се казва, че новото законодателство е предназначено да признава дигиталните активи като алтернативен глобален начин на плащане. Ако бъде приет, законопроектът ще позволи всяка гражданска или търговска операция да използва крипто.
Според законопроекта, предложеният закон има пет конкретни цели. Първата цел е да се разшири дигитализацията на държавата, физическите и юридическите лица в Република Панама, за да „направят публичните услуги прозрачни“. Осигуряването на правна, регулаторна и фискална сигурност при използването на дигитални активи е друга цел, посочена в закона.
Проектът добавя, че е необходимо създаването на регулаторна рамка, както и цялата система да бъде съвместима с „нови форми на изграждане на доверие между хората и бизнесите, като смарт договори и нови форми на организация„. Крайната очертана цел е да се насърчи универсалният достъп за всички граждани и жители на Панама.
Този ход идва по време на нарастващ интерес към криптовалутите в Централна Америка. Най-добрият пример за този нарастващ интерес е скорошният ход на Ел Салвадор да направи Биткойн законно платежно средство.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 70% от жителите на Ел Салвадор са против закона за Биткойн
Двете държави обаче имат една основна разлика, когато става въпрос за решаване на този въпрос. Докато Ел Салвадор избра да принуди местния бизнес да приема Биткойн за стоки или услуги, Панама няма да направи криптовалутите задължителни. Вместо това Панама ще направи приемането на дигитална валута свободен избор. И двете нации обаче искат да позволят на гражданите да плащат данъци, такси и други държавни задължения, използвайки дигитална валута.
Хондурас е друга държава от Централна Америка, която наскоро прояви интерес към криптовалутите. В края на август Хондурас представи първия в страната Биткойн автомат (битомат).
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.