Пакистан прави решителна крачка към дигиталната икономика, като отключва 2,000 мегавата излишна електроенергия за захранване на инфраструктурата за добив на Биткойн и изкуствен интелект.
Инициативата, ръководена от Пакистанския крипто съвет и подкрепена от Министерството на финансите, има за цел да превърне неизползваната енергия в магнит за чуждестранен капитал и технологично развитие.
Първият етап ще насочи излишната енергия към добивното дело и изкуствения интелект, а вторият етап ще даде приоритет на интеграцията на възобновяемите енергийни източници. Официалните лица смятат, че това може да привлече милиарди инвестиции и да създаде хиляди квалифицирани работни места. За да ускори приема, правителството въведе данъчни облекчения за AI компании и освободи от данъци крипто миньорите.
Интересът вече се засилва. Чуждестранни компании започнаха да проучват възможности за партньорства на място, а Пакистан подготвя почвата с преразглеждане на регулаторната рамка. Новосъздаден орган – Пакистанската агенция за дигитални активи – ще наблюдава растящата крипто екосистема в страната, от борси и портфейли до токенизирани платформи и DeFi инструменти.
Ролята на органа не се ограничава до лицензирането. Той е натоварен и с монетизирането на излишната енергия чрез регулиран майнинг, разработването на блокчейн решения и надзора на токенизирането на публични активи и дълг.
Употребата на криптовалути в Пакистан вече е сред най-високите в света. Страната заема 9-то място в индекса на Chainalysis за приемане на криптовалути и според Statista до 2025 г. може да има над 27 милиона потребители. С население от 247 милиона души и бързо разпространение сред широките маси, Пакистан бързо се позиционира като възходяща сила в крипто и AI сферите.
Японската инвестиционна компания Metaplanet засилва Биткойн стратегията си, като набира $50 милиона чрез частно пласиране на облигации с нулева доходност.
Салвадор получи $120 милиона от МВФ като част от споразумението за заем в размер на $1.4 милиарда, но само след като се съгласи да намали прякото участие на правителството в операциите с Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни стойности.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.