Откритите залози за бъдещата цена на Eтериум достигнаха нов рекорд.
Откритият лихвен процент или общата стойност на договорите, които все още не са уредени, върху Етериум фючърси, са преминали нивото от $1 милиард, според фирмата за пазарни анализи Skew.
Крайният етап идва с увеличаването на цената на ETH и напредъкът на Етериум 2.0, който дава увереност на инвеститорите за дългосрочния потенциал на децентрализирания протокол. Фючърсните договори са пространството на по-комплексни търговци, което показва, че умните пари се чувстват добре за това накъде може да се насочи Етериум.
Фючърсните договори са споразумение между две страни за покупка или продажба на даден актив на определена цена в предварително определена точка в бъдеще. Купувачите по договор очакват цените на актива (в случая ETH) да са различни от договорната цена към момента на изпълнение, което позволява моментална печалба при попълване на задължението им.
Издателите на договори печелят такса, наречена премия, продавайки ги, с очакването, че таксата ще бъде по-голяма от загубата от покупка или продажба на актива, за да изпълнят задължението си.
Откритата лихва на Етериум фючърсите се е увеличила с почти 30% от 20-ти юни, от под $800 милиона до близо $1,1 милиарда към момента на писане. Откритата лихва е важен показател, тъй като той измерва грубите суми, които издателите и купувачите имат като залог във фючърсни договори с дати на изтичане все още в бъдеще. За разлика от тях, фючърсният обем измерва стойността на съществуващите фючърсни договори (които могат да се сменят като всеки друг дериват), търгувани в даден период.
Понастоящем крипто борсата OKEx поддържа най-голямата открита лихва на стойност над $290 милиона, като Huobi и BitMEX също добавят повече от $200 милиона към общата сума. Наскоро Huobi обявиха, че планират да пуснат ETH опции за търговия някъде през третото тримесечие.
Фючърсите на ETH нарастваха в началото на 2020 г., като бяха близо $900 милиона преди опасенията от коронавирус и последвалата катастрофа на фондовия пазар на САЩ да окажат негативния си ефект върху криптосферата. Към средата на март откритите лихви по ETH фючърси паднаха до под $400 милиона. Оттогава откритият лихвен процент на ETH фючърси е във възходящ тренд, подтикнат от скорошните увеличения на цените.
Фючърсите трябва да изминат дълъг път, преди да изместят сегашния крал на криптовалутите, Биткойн. Откритата лихва на Биткойн фючърсите надмина $4 милиарда на 21-ви юли, но се увеличи значително по-бавно от тази на Етериум фючърсите.
Тъй като Етериум ръководи новия пазарен цикъл, може в даден момент откритата лихва на ETH фючърсите да изпревари BTC като актив, който трябва да се следи внимателно.
Вероятността спот Cardano борсово търгуван фонд (ETF) да получи зелена светлина до края на 2025 г. набира скорост – поне според пазарите за залoзи.
В един от най-резките обрати, наблюдавани тази година, крипто трейдър е превърнал скромна четирицифрена инвестиция в милиони благодарение на възхода на проект, свързан със Solana SocialFi.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.
В речта си на Consensus 2025 в Торонто, съоснователят на Етериум Антъни Ди Иорио представи нюансирана гледна точка за развиващите се отношения между двете най-известни криптовалути в света.