В момента се наблюдава забележителна промяна в инвестиционния пейзаж, както се вижда от прозренията на Фред Крюгер, видна фигура в сферата на криптовалутите.
Крюгер уверено твърди, че Биткойн е на прага да се утвърди като основен компонент в традиционния инвестиционен 60/40 портфейл, оспорвайки трайното надмощие на златото като предпочитан хедж срещу инфлацията.
Той твърди, че Биткойн, който може да се похвали с впечатляващи резултати от 15 години, представя убедителен разказ за растеж, независим от корелацията с S&P 500, като по този начин привлича инвеститорите, които търсят както диверсификация, така и възможности за растеж.
Гледната точка на Крюгер намира отзвук и от хора като Ерик Балчунас, старши ETF анализатор, оприличава Биткойн ETF на „горещия сос“ на портфейлите – динамично допълнение към стабилната, но бавно развиваща се основна инвестиционна стратегия 60/40.
Бързото възприемане на Биткойн ETF-ите подчертава нарастващото предпочитание към дигиталните активи пред техните традиционни аналози.
След като 10-те най-големи Биткойн ETF, включително GBTC, отбелязаха двукратно увеличение на нетните кумулативни потоци и надхвърлиха $3 милиарда само за три дни след пускането си на пазара, инерцията зад Биткойн е несъмнена. Този скок рязко контрастира с траекторията, наблюдавана при ETF-ите за злато, които достигат подобни върхове.
Адам Бек, главен изпълнителен директор на Blockstream, сподели подобно мнение, като прогнозира зашеметяваща оценка от $700,000 за Биткойн, ако той успее да завладее пазарната капитализация на златото – сценарий, който би означавал историческо пренасочване на инвестиционния капитал от златото към Биткойн.
Сред тези пламенни одобрения на Биткойн се появяват и гласове, които се застъпват за балансирана перспектива. Чарли Морис, опитен анализатор, ни напомня за трайното значение на златото през хилядолетията, което служи като устойчив паричен актив.
Той твърди, че златото и Биткойн изпълняват различни роли в рамките на инвестиционния портфейл, като златото е позиционирано като актив, който не носи риск, а Биткойн – като компонент, който носи риск.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.