От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Анализаторите Андрю Ванвазер и Уилям М. Смит от инвестиционния гигант смятат, че може да настъпи промяна в пазарната динамика, която да отбележи края на дългогодишната доминация на S&P 500.
В продължение на повече от 16 години S&P 500 постоянно изпреварва индекса MSCI EAFE, реализирайки годишна възвръщаемост от 11.9% в сравнение с едва 3.6% за международния бенчмарк. Сега обаче от JPMorgan виждат признаци, че тази тенденция може да се обърне, особено в светлината на възникващите предизвикателства пред американския пазар.
Според стратезите на банката една от ключовите повратни точки е неотдавнашното съобщение на китайския стартъп за изкуствен интелект DeepSeek, който представи модел, способен да се конкурира с най-добрите американски AI платформи. Тази новина веднага се отрази на относителната оценка на американския пазар в сравнение с индекса EAFE, като я понижи от 55% на 49%, а от средата на март продължи да се понижава до 39%.
Анализаторите на JPMorgan посочват и няколко фактора, които биха могли допълнително да намалят предимството на S&P 500: икономическата несигурност в САЩ, спадащото потребителско доверие, инфлацията, предизвикана от митата, въведени по време на управлението на Тръмп, и потенциалното разрешаване на конфликта в Украйна. Според тях тези елементи биха могли да проправят пътя на индекса EAFE да заеме водеща позиция.
В перспектива дългосрочните предположения на JPMorgan за капиталовия пазар сочат, че акциите на EAFE могат да надминат американските акции с 1.4% през следващите 10 до 15 години, като прогнозираната възвръщаемост е 8.1% спрямо 6.7% за S&P 500. Макар че някои инвеститори се усъмниха в тази прогноза, неотдавнашните събития, подчертаващи нестабилността на технологичния сектор и търговските рискове, направиха аргументите за потенциалното нарастване на EAFE по-убедителни.
Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.