Икономистите от Goldman Sachs преразгледаха прогнозата си за вероятността от рецесия в САЩ през следващата година, като я повишиха до 25% от предишните 15%.
Въпреки това те също така подчертаха, че има „няколко причини да не се страхуваме от спад“ въпреки увеличаването на безработицата.
Икономистите на Goldman Sachs, ръководени от Ян Хациус, изразиха увереност в доклада си до клиентите в неделя, 4 август, като заявиха:
Продължаваме да разглеждаме риска от рецесия като ограничен. Икономиката продължава да изглежда добре като цяло, няма големи финансови дисбаланси, а Федералният резерв разполага със значителна гъвкавост, за да намали бързо лихвените проценти, ако е необходимо.
Освен това последните данни за работните места в САЩ, публикувани миналата седмица, изтъкват значителен спад в наемането на персонал и най-високото равнище на безработица от три години насам, което поражда опасения за потенциално икономическо забавяне. В доклада се споменават и опасенията, че Федералният резерв на САЩ може би е „чакал твърде дълго“ да намали лихвените проценти.
Важно е да се отбележи, че прогнозите на Goldman за действията на американската централна банка са по-консервативни в сравнение с JPMorgan Chase & Co. и Citigroup. Екипът на Хатциус предвижда, че Фед ще намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта през септември, ноември и декември, докато JPMorgan и Citigroup прогнозират намаление с половин пункт през септември.
„Основата на нашата прогноза е, че растежът на работните места ще се възстанови през август, а Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) ще сметне, че намалението с 25 базисни пункта е адекватно за преодоляване на евентуалните рискове от понижение. Ако обаче докладът за заетостта през август е също толкова слаб, колкото този през юли, през септември ще е по-вероятно намаление с 50 б.п.„, се посочва в доклада на Goldman.
Икономистите изразиха и съмнение, че пазарът на труда в САЩ е изложен на значителен риск от бързо влошаване. Те изтъкнаха как откритите работни места показват, че търсенето остава силно, и не е имало ясен шок, който да предизвика спад.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.