Във вторник бившият изпълнителен директор на FTX Райън Саламе беше осъден на седем години и половина затвор за ролята си в провала на борсата за криптовалути.
Саламе, който е бил съизпълнителен директор на FTX Digital Markets Ltd., получи присъдата си в съдебна зала в Манхатън.
Федералните прокурори отбелязаха, че Саламе може да задържи своето Porsche 911 Turbo S от 2021 г., което е закупил по време на възхода на FTX. Въпреки това Саламе се съгласи да върне активи на стойност $1.5 милиарда, свързани с престъпления, касаещи FTX, и трябва да плати $1,500 за поддръжката на автомобила.
Преди това Саламе сключи споразумение за признаване на вина, като призна, че е нарушил закона за финансиране на предизборни кампании и е управлявал нелицензиран бизнес за предаване на пари. Прокурорите твърдят, че Саламе е изтеглил над $5 милиона в криптовалути от FTX, когато борсата се срина поради тегленията на клиенти през ноември 2022 г.
Въпреки опитите да сътрудничи, приносът на Саламе беше сметнат за „относително малък“ в сравнение с други вътрешни лица. Прокурорът на САЩ Дамиан Уилямс заяви, че Саламе е развивал интересите на FTX чрез незаконно политическо влияние и нелицензирани парични трансфери, помагайки за незаконното разрастване на борсата.
Саламе не е оказал официално съдействие на правителството и не се е срещнал с прокурорите. Други бивши сътрудници на FTX, които свидетелстват срещу основателя Сам Банкман-Фрийд, очакват присъдите си, а през март самият Банкман-Фрийд получи присъда от 25 години затвор.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.