Лари Дийн Хармън, оператор на услугата за Биткойн миксера Helix, бе осъден в петък на три години затвор за участието си в пране на BTC на стойност над $300 милиона за пазарите от тъмната мрежа.
Министерството на правосъдието на САЩ съобщи, че Хармън е обработил над 350,000 BTC от 2014 до 2017 г. чрез Helix.
Окръжният съдия на САЩ Берил Хауел осъди Хармън на 36 месеца затвор, повече от три години след като се призна за виновен по обвиненията във федералния съд във Вашингтон. Първоначално Хармън бе заплашен от потенциална 20-годишна присъда, а прокурорите бяха препоръчали поне 75 месеца затвор.
Съдия Хауел обаче издаде по-лека присъда, като взе предвид съдействието му по делото за миксера Bitcoin Fog и факта, че Хармън е затворил Helix две години преди ареста си, което показва, че се е поправил.
В допълнение към наказанието лишаване от свобода, му бе наредено да изтърпи и тригодишен период на пробация, да плати $311 милиона под формата на обезщетение и да предаде иззетите криптовалути, недвижими имоти и парични активи на стойност над $400 милиона.
По това дело бе осъществено и значително сътрудничество от страна на различни агенции, включително звеното за киберпрестъпления на данъчната служба, полевия офис на ФБР във Вашингтон и Министерството на правосъдието, подкрепено от посолството на САЩ в Белмопан.
Разследването изтъкна усилията на Хармън за пране на пари за наркодилъри с помощта на Helix, което включваше разработване на API и интегриране на функции, които позволяваха на пазарите от тъмната мрежата да се свързват директно с услугите на Helix за пране на Биткойн.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.