Съюзът БРИКС полага усилия да намали зависимостта от щатския долар в международната търговия. Неотдавна Пакистан съобщи за покупка на руски петрол с отстъпка, използвайки китайския юан като начин на плащане.
Използването на юана от страна на Пакистан за международни разплащания бележи още едно значително развитие в продължаващите усилия на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Точното количество на закупения петрол и начинът на плащане остават неясни, но източници потвърждават, че страната се е съгласила да плати между $50 и $52 за барел, което е под цената от $60 за барел на руския петрол, определена от Г-7.
Санкциите, наложени на Русия от ЕС, Г-7 и техните съюзници след нахлуването ѝ в Украйна и усилията ѝ да изолира страната от Запада, доведоха до забрана на износа на петрол по море и до гореспоменатия ценови таван.
Тъй като страните от БРИКС се стремят да създадат нова валута, използването на китайския юан заема централно място в тази сделка.
Обсъждането на новата валута се очаква да се случи по време на предстоящата годишна среща на върха на БРИКС. Друга важна тема най-вероятно ще бъде разширяването на коалицията.
Що се отнася до закупуването на петрол, страните от БРИКС са сред най-големите потребители на суров петрол и петролни продукти в света.
В това си качество те оказват значително въздействие върху световния пазар на петрол и се наблюдават отблизо от други големи държави, произвеждащи петрол.
Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.
Блокчейнът Mantra стартира инициатива с въвеждането на фонд от $108.88 милиона, насочен към ускоряване на приема на проекти за децентрализирано финансиране (DeFi) и токенизация на активи от реалния свят (RWA).
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Tether обмисля пускането на нова стабилна монета в САЩ, специално насочена към институционални клиенти.